داک فارسی بانک جامع تحقیق آماده و مقالات جهت استفاده عموم الخصوص دانش آموزان و دانشجویان

محبوبترین محصولات

تماس با مدیر 09393453403 50درصد تخفیف ویژه داک فارسی ها عضویت در کانال تلگرام منابع تحقیق از کتب مرجع و معتبر علمی هستند

اطلاعیه فروشگاه

برای ارتباط با مدیر می توانید از شماره 09393453403 و یا ایمیل docfarsi1@gmail.com استفاده نمایید . برای دریافت فایل در تلگرام هم می توانید به شماره 09393453403 پیام ارسال کنید .

تحقیق آماده در مورد تبیین جایگاه نگرش سیستمی در تئوری منظر شهری برای مداخله در فضای شهر

تبیین جایگاه نگرش سیستمی در تئوری منظر شهری برای مداخله در فضای شهر

 عنوان : تبیین جایگاه نگرش سیستمی در تئوری منظر شهری برای مداخله در فضای شهر 

 فرمت : doc - ورد 2003 ( قابل ویرایش و اجرا در کلیه آفیس ها ) 

 تعداد صفحات : 18 صفحه - صفحه آرایی شده آماده چاپ ، صحافی و ارائه 

 فونت های استفاده شده : b titr و  b trafic (دانلود فونت های مورد نیاز) 

 پشتیبانی  :   09393453403 - 24 ساعته پاسخگو شما عزیزان هستیم - محمدی 

  ★  تحقیق دارای نتیجه گیری است .

  ★  منابع تحقیق از مراجع علمی انگلیسی است .

فهرست :


چکیده 3
مقدمه 4
فرضیه 5
مبانی فلسفی شناخت منظر 5
منظر چیست ؟ 7
منظرهای مختلف از تئوری منظر شهری 9
نگرش سیستمی در منظر شهری 11
تشخیص قلمرو، مداخله‌ مفهومی 13
نتیجه‌گیری 15
منابع 16


چکیده :

شهر از جمله مهم‌ترین دستاوردهای انسان و محصول زندگی مدنی وی است. علوم شهری در دوران مدرن، به دلیل اینکه برگرفته از جهان دوقطبی دکارت بودند، اساساً کالبد شهر را جدای از مخاطب می‌دانستند. این مسئله حتی در نظریات اندیشمندان اخیر، همچون لینچ نیز قابل مشاهده است؛ او شهر را مانند یک بنای نفیس معماری می‌داند.

منظر از علوم جدید در نگاه انسان به محیط‌های مصنوع و طبیعی، و محصول شکستن دیدگاه کلاسیک علمی به انسان و هستی است که می‌تواند ابزار لازم برای یکپارچه و سیستمی دیدن شهر را فراهم نماید. این دانش به تفسیر فضاهای بیرونی می‌پردازد و گرایش‌های مختلف آن در جوامع پیشرفته به سرعت در حال گسترش است. در نگاه منظر به شهر، نه تنها ماده شهر جدای از مخاطب نیست؛ بلکه زمانی شهر معنا می‌یابد که این‌ دو در کنار یکدیگر و در تئوری «منظر شهری» مورد بررسی قرار می‌گیرند. تئوری منظر شهری از حدود سال‌های 1960 همراه با نوسازی شهرهای اروپا، در ادبیات نوشته‌های جغرافی‌دانان فرانسوی، مبحث مطرح برای مداخله در فضای شهر است.

این نوشته در صدد است با تحلیل رابطه تئوری منظر شهری و نگرش سیستمی، به تبیین جایگاه این نگرش در منظر شهری پرداخته، الگوی اصلی دانش منظر شهری را برای مداخله در شهر بیان نماید.

مقدمه :

"شهر همانند یک بنای نفیس معماری، ساختمانی است که در فضا قد برمی‌افرازد، با این تفاوت که مقیاسی بزرگ‌تر دارد و تنها با گذشت زمان شکل خود را می‌یابد" (لینچ، 1387: 9). چنین دیدگاهی از قرون وسطی تا اواسط قرن بیستم، حدود 1960، باعث شد تا شهر در کالبد، تناسبات و جنبه‌های ریخت‌شناسی محدود شود. به عبارت دیگر، مداخله در فضای شهر، هنری تجسمی بود که شهر را خمیر گونه آرایش می‌کرد. از جمله ابزار این آرایش می‌توان به راه، لبه، گره، نشانه، محله، دید متوالی، تناسبات بازشوها، خط آسمان و. .. اشاره نمود که بنا بر سلیقه فردی طراحی می شد.

طی چهار دهه گذشته، با تغییر نگرش انسان به هستی، علوم حوزه شهر نیز تغییر نمود و نظریات جدیدی مطرح شد. «منظر شهری» از جمله نظریه‌های اخیر در حوزه شهر و از گرایش‌های منظر است که ظرفیتی دیگر غیر از ماده شهر را معرفی می‌نماید: مخاطب. البته در نظریات گذشته نیز، عامل درک کننده شهر، یعنی انسان مورد توجه بود، اما کالبد و انسان در دو دنیای جداگانه بررسی می‌گردید. منظر شهری، نظریه‌ای دانش‌محور است که با داشتن نگرش سیستمی به جامعه، شهر را کل یکپارچه و مجموعه‌ای از سیستم‌ها دانسته، تشخیص حوزه‌های فرهنگی و هویت‌های مستقل شهر را اساس مداخله در فضای شهر می‌انگارد.

منابع :


[1] برتالنفی، لودویگ فون (1366)، مبانی تکامل و کاربردهای نظریه عمومی سیستم‌ها، ترجمه کیومرث پریانی،‌ نشر تندر، تهران.
[2] برک، اگوستن (1387)، منظر، مکان، تاریخ، ترجمه مریم السادات منصوری، فصلنامه باغ نظر (90-81)، شماره نهم، پژوهشکده نظر، تهران.
[3] پرتویی، پروین (1387)، پدیدارشناسی مکان، انتشارات فرهنگستان هنر، تهران.
[4] تی هال، ادوارد (1385)، بعد پنهان، ترجمه منوچهر طبیبیان، انتشارات دانشگاه تهران، تهران.
[5] حبیبی، امین (1388)، تحولات مفهومی منظر، مجله تخصصی منظر (72-70)، شماره سوم، پژوهشکده نظر، تهران.
[6] دکارت، رنه (1385)، گفتار در روش در راه بردن عقل، ترجمه محمد علی فروغی، انتشارات مهردامون، مشهد.
[7] فرشاد، مهدی (1362)، نگرش سیستمی، موسسه انتشارات امیر کبیر، تهران.
[8] کبیر، اختر و شیوا حکمتی (1378)، ادراک فضا، مجموعه مقالات دومین کنگره تاریخ معماری و شهرسازی ایران (جلد اول)، سازمان میراث فرهنگی کشور.
[9] لینچ، کوین (1387)، سیمای شهر، ترجمه منوچهر مزینی، موسسه انتشارات دانشگاه تهران، تهران.
[10] منصوری، سید امیر (1383)، درآمدی بر شناخت معماری منظر (78-69)، فصلنامه باغ نظر، شماره دوم، پژوهشکده نظر، تهران.
[11] منصوری، سید امیر (1389)، چیستی منظر شهری، بررسی تاریخی تحولات مفهومی منظر شهری در ایران (33-30)، مجله تخصصی منظر، شماره نهم، پژوهشکده نظر، تهران
[12] About-de Chastenet، Cedissia (2010)، Le paysage urbain durable، une nouvelle utopie pour l'aménagement des villes?، publié dans Projets de paysage le 03/01/2010.
[13] Berque، Augustin، Canon، Michel، Donnadieu، Pierre، Lassus، Bernard et Roger، Alain (1999)، Cinquante mots pour le paysage، Mouvance، Paris، Éditions de la Villette
[14] de Unamuno، M (2004)، Paisajes del alma 1892–1936. In: Obras completas، Vol. 7، Fundación José Antonio de Castro، Madrid.
[15] Lacoste، Y. (2009)، À quoi sert le paysage ? Qu'est-ce qu'un beau paysage ?، La Théorie du paysage en France (1974-1994)، Seyssel، Éditions Champ Vallon، p. 71-72.
[16] Maciocco G، Pittaluga P (2003)، Territorio e Progetto. Prospettive di ricerca orientate in senso ambientale، FrancoAngeli، Milano.
[17] Michel، X. (2007)، Paysage urbain: prémisses d'un renouvellement dans la géographie française 1960-1980، Strates، n°13.
[18] Sisti، Nicola (2008)، the Influence of the Landscape on the Identity of Urban Space، Urban Landscape Perspectives (79-92)، Springer Science+Business Media B.V.
[19] Tagliagambe، Silvano (2008)، Landscape as a Regenerative Structure of a Fragmented Territory، Urban Landscape Perspectives (61-78)، Springer Science + Business Media B.V.

منابع از کتب معتبر علمی می باشد.

لینک دانلود را پس از پرداخت دریافت می کنید .

پرداخت توسط کلیه کارت های عضو شتاب امکان پذیر است .


اشتراک بگذارید:


پرداخت اینترنتی - دانلود سریع - اطمینان از خرید

پرداخت هزینه و دریافت فایل

مبلغ قابل پرداخت 8,900 تومان
کدتخفیف:
بسم الله الرحمن الرحیم . تحقیق ها و مقالات موجود در سایت همگی در قالب فایل ورد صفحه آرایی شده و آماده چاپ و ارائه می باشند.متن و محتوا برگرفته از اینترنت و سایت های اینترنتی معتبر می باشد . که دارای منبع و رفرس موثق نیز هستند که با کمی جستجو در اینترنت بطور رایگان قابل دسترسی اند لاکن محصولات سایت مخصوص کسانس هستند که وقت جستجو و ویرایش و صفحه آرایی را ندارند یا از دانش لازم برای اینکار برخوردار نیستند . لذا شرایط و مطالب گفته شده را قبل از خرید حتما لحاظ نمایید . با تشکر.

درصورتیکه برای خرید اینترنتی نیاز به راهنمایی دارید اینجا کلیک کنید


فایل هایی که پس از پرداخت می توانید دانلود کنید

نام فایلحجم فایل
doc_tbyyn_jaygah_ngrsh_systmy_dr_tevry_mnzr_shhry__1857936_5715.zip34.2k

نظرسنجی

از کیفیت محصولات سایت راضی هستید ؟