داک فارسی بانک جامع تحقیق آماده و مقالات جهت استفاده عموم الخصوص دانش آموزان و دانشجویان

محبوبترین محصولات

تماس با مدیر 09393453403 50درصد تخفیف ویژه داک فارسی ها عضویت در کانال تلگرام منابع تحقیق از کتب مرجع و معتبر علمی هستند

اطلاعیه فروشگاه

برای ارتباط با مدیر می توانید از شماره 09393453403 و یا ایمیل docfarsi1@gmail.com استفاده نمایید . برای دریافت فایل در تلگرام هم می توانید به شماره 09393453403 پیام ارسال کنید .

تحقیق آماده در مورد تعیین معیارهای مکان یابی و طراحی نشانه های شهری در راستای ارتقا خوانایی محیط ‌های شهری

تعیین معیارهای مکان یابی و طراحی نشانه های شهری در راستای ارتقا خوانایی محیط ‌های شهری

 عنوان : تعیین معیارهای مکان یابی و طراحی نشانه های شهری در راستای ارتقا خوانایی محیط ‌های شهری  

 فرمت : doc - ورد 2003 ( قابل ویرایش و اجرا در کلیه آفیس ها ) 

 تعداد صفحات : 14 صفحه - صفحه آرایی شده آماده چاپ ، صحافی و ارائه 

 فونت های استفاده شده : b titr و  b trafic (دانلود فونت های مورد نیاز) 

 پشتیبانی  :   09393453403 - 24 ساعته پاسخگو شما عزیزان هستیم - محمدی 

  ★  تحقیق دارای نتیجه گیری است .

  ★  منابع تحقیق از مراجع علمی انگلیسی است .

فهرست :


چکیده 3
مقدمه 4
فرضیه 5
مفهوم نشانه شهری 5
نقش نشانه‌های شهری 6
ویژگی‌های نشانه‌های شهری 8
نمونه موردی 9
تدوین اهداف و معیارها 10
نتیجه‌گیری 12
منابع 13


چکیده :

ارزش دادن بیش از حد به تفکرات نوگرا و الگووار مدرنیسم در سده اخیر که قطع ارتباط با مفاهیم و اصول ریشه‌دار گذشته را به دنبال داشت، باعث سرسپردگی به جریان‌های باشتاب و تهی از هرگونه هویت و معنا در شهرسازی غنی ایرانی گردید. بدین ترتیب شیفتگی در برابر حضور پدیده‌های نو و تقلیدهای بی اساس از شهرسازی غربی و همچنین علاقه برای انطباق نامتجانس معیارهای سنتی و بومی با این دستاوردها نتیجه‌ای جز بروز کالبدهایی مبهم و فاقد ارزش نداشت. پژوهش حاضر هدف خود را ارتقاء خوانایی و نمایانی محیط‌های شهری به واسطه مکان یابی و طراحی مناسب نشانه‌های شهری قرار داده است. دستیابی به هدف فوق زمینه لازم برای شکوفایی و توسعه هویتمند و در نتیجه حس تعلق بیشتر ساکنین خواهد شد. بنابراین به نظر می‌رسد به منظور ایجاد و بسط شهرهایی هویت مدار و خوانا برای ساکنین می‌بایست در قدم اول اقدام به ترکیب بندی و ساختارمند نمودن محیط‌های شهری و نقشه‌های ادراکی در ذهن شهروندان نمود، به نحوی که ایشان قادر باشند به راحت‌ترین وجه ممکن و با تجزیه و تحلیل این ساختار، کلیتی معین و مدون از شهر را در ذهن خود ترکیب کرده و بپرورانند. مناسب‌ترین راه دستیابی به هدف این پژوهش در واقع دستیابی به معیارهایی است تا بتوان از طریق آن‌ها بهترین مکان‌ها برای استقرار نشانه‌های شهری در مقیاس‌های مختلف را تعیین کرد و همچنین چگونگی طراحی آن‌ها را مشخص نمود. این موضوع باید به گونه‌ای باشد که بتوان ساختمان‌هایی متمایز و شاخص و در نتیجه محیط‌هایی خوانا و نمایان را در اذهان ساکنین شهرها به وجود آورد.

مقدمه :

شیفتگی در برابر حضور پدیده‌های نو و تقلیدهای بی اساس از شهرسازی غربی در سده اخیر که قطع ارتباط با مفاهیم و اصول ریشه‌دار گذشته را به دنبال داشت، باعث سرسپردگی به جریان‌های باشتاب و تهی از هرگونه هویت و معنا در شهرسازی غنی ایرانی گردید. عناصر و اصول هویت بخشی که در شهرهای تاریخی جزء لاینفک ساختار و سیمای شهر بودند، در طرح‌ریزی شهرهای جدید هیچ گونه جایگاهی نداشتند. در این راستا شهر جدید سهند که به منظور برداشتن باری از دوش کلان شهر تبریز ایجاد گردیده است، خود دلیلی بر این مدعا است. این شهر که در کنار شهر تبریز به عنوان یکی از غنی‌ترین شهرهای ایرانی از نظر فرهنگی و معماری، واقع شده است، حتی کوچک‌ترین درسی از این همسایه هویتمند خود نگرفته و با تشکیل ساختاری ناخوانا، فاقد هرگونه نشانه شهری و عناصر شاخص بوده و موجب ایجاد محیطی مبهم برای ساکنین خود شده است. با کمک گرفتن از نشانه‌های شهری به عنوان نقاطی برجسته و شاخص در شهرها می‌توان محیط‌هایی خواناتر را فراهم نمود. بدین ترتیب که با ضابطه مند کردن و اعمال اصولی که به کارگیری نشانه‌های شهری را نزد ساکنین شهرها آسان‌تر و الزامی‌تر می‌نماید، عمل خواندن و ثبت شهرها را بر ساکنین تسهیل نمود. بر این اساس با تعیین چگونگی انتخاب مکان‌هایی مناسب برای استقرار نشانه‌های شهری در قسمت‌های مختلف شهر و با مقیاس‌های عملکردی متفاوت و همچنین تدوین معیارهایی برای طراحی هر چه متمایزتر آن‌ها از محیط‌های پیرامونی، می‌توان به هدف فوق دست یافت.

منابع :


[1] پورجعفر،محمدرضا،1388،مبانی بهسازی و نوسازی بافت قدیم شهرها،پیام،تهران.
[2] دیویس،لولین،1384،راهنمای طراحی شهری،شرکت عمران شهرهای جدید،تهران.
[3] ساپ،شرکت مهندسین مشاور،1387، بازنگری طرح جامع شهر جدید سهند،تهران.
[4] لینچ،کوین،1385،سیمای شهر،دانشگاه تهران،تهران.
[5] Appleyard، Lynch، Myer،Donald، Kevin، John،1964،The View from the Road،MIT Press،Cambridge
[6] Moughtin، Oc، Tiesdell،Cliff ،Taner ،Steven،1999،Urban Design: Ornament and Decoration،Architectural press،Oxford
[7] Golledge،Reginald،1999،Human Wayfinding and Cognitive Maps،Johns Hopkins Press،Baltimore

منابع از کتب معتبر علمی می باشد.

لینک دانلود را پس از پرداخت دریافت می کنید .

پرداخت توسط کلیه کارت های عضو شتاب امکان پذیر است .


اشتراک بگذارید:


پرداخت اینترنتی - دانلود سریع - اطمینان از خرید

پرداخت هزینه و دریافت فایل

مبلغ قابل پرداخت 8,900 تومان
کدتخفیف:
بسم الله الرحمن الرحیم . تحقیق ها و مقالات موجود در سایت همگی در قالب فایل ورد صفحه آرایی شده و آماده چاپ و ارائه می باشند.متن و محتوا برگرفته از اینترنت و سایت های اینترنتی معتبر می باشد . که دارای منبع و رفرس موثق نیز هستند که با کمی جستجو در اینترنت بطور رایگان قابل دسترسی اند لاکن محصولات سایت مخصوص کسانس هستند که وقت جستجو و ویرایش و صفحه آرایی را ندارند یا از دانش لازم برای اینکار برخوردار نیستند . لذا شرایط و مطالب گفته شده را قبل از خرید حتما لحاظ نمایید . با تشکر.

درصورتیکه برای خرید اینترنتی نیاز به راهنمایی دارید اینجا کلیک کنید


فایل هایی که پس از پرداخت می توانید دانلود کنید

نام فایلحجم فایل
doc_teeyyn_meeyarhay_mkan_yaby_v_trahy_nshanh_hay__1857935_5659.zip26.2k

نظرسنجی

از کیفیت محصولات سایت راضی هستید ؟