داک فارسی بانک جامع تحقیق آماده و مقالات جهت استفاده عموم الخصوص دانش آموزان و دانشجویان

محبوبترین محصولات

تماس با مدیر 09393453403 50درصد تخفیف ویژه داک فارسی ها عضویت در کانال تلگرام منابع تحقیق از کتب مرجع و معتبر علمی هستند

اطلاعیه فروشگاه

برای ارتباط با مدیر می توانید از شماره 09393453403 و یا ایمیل docfarsi1@gmail.com استفاده نمایید . برای دریافت فایل در تلگرام هم می توانید به شماره 09393453403 پیام ارسال کنید .

تحقیق آماده در مورد بررسی تأثیر ضوابط و مقررات شهری در شکل گیری نماهای شهری

بررسی تأثیر ضوابط و مقررات شهری در شکل گیری نماهای شهری

 عنوان : بررسی تأثیر ضوابط و مقررات شهری در شکل گیری نماهای شهری 

 فرمت : doc - ورد 2003 ( قابل ویرایش و اجرا در کلیه آفیس ها ) 

 تعداد صفحات : 15 صفحه - صفحه آرایی شده آماده چاپ ، صحافی و ارائه 

 فونت های استفاده شده : b titr و  b trafic (دانلود فونت های مورد نیاز) 

 پشتیبانی  :   09393453403 - 24 ساعته پاسخگو شما عزیزان هستیم - محمدی 

  ★  تحقیق دارای نتیجه گیری است .

فهرست :


چکیده 3
مقدمه 4
نماهای شهری و ضرورت قانونمندی 5
تعریف یک نمای خوب در بستر قانونمندی نماهای شهری 6
زیبایی شناسی نمای مطلوب 8
سلیقه شهروندان و ضوابط و مقررات شهری 9
دستیابی به هویت اسلامی ایرانی در نمای شهر تهران 12
نتیجه گیری 13
منابع 14


چکیده :

بررسی یک نما به عرصهبندی درون یک پلان و ساختمان مربوط میشود؛ اگر هر چیزی که در درون کالبد یک ساختمان است، بتواند در نمای معماری ظاهر شود آن بنا موفق عمل کرده است. بنابراین نمای یک معماری وابسته است به فرهنگ معماری درون ساختمان که آن فرهنگ نیز به فرهنگ انسانهایی که در آنجا زندگی میکنند، مربوط میشود. نکته مهم این است که عرصهبندی درون یک معماری چگونه میتواند در نما نمایش داده شود؟
نماهای شهری نشاندهنده آن است که قانونمندی تاحدودی میتواند به ارتقاء هویت اسلامی ایرانی در نماهای شهری کمک نماید؛ هرچند شخص طراح و تعهد او از اولویت قابل توجهی برخوردار است. بهطور کلی دو فاکتور مهم عامل آشفتگی سیمای شهری تهران میباشد، یکی استفاده اغراقآمیز از شیشه در نماهای امروزی و دیگری دو بعدی شدن نما در ساختوسازها و عدم توجه به عمق و فضا و قاببندیها در ساخت نما. مسائل مهمی در بهبود این وضعیت وجود دارد از جمله حمایت مالی دولتها از متخصصین امر در زمینه پژوهش. تدوین اصول و فاکتورهای مهم در وزارتخانهها و سازمانهای مرتبط ضروری میباشد. حفظ هویت محلههای قدیمی که شخصیت تهران را شکل میدهند نیز حائز اهمیت است.

مقدمه :

بررسی تأثیر ضوابط و مقررات شهری در شکلگیری نماهای شهری نیازمند برنامهایست که به صورت مستقیم یا غیرمستقیم تمام مطالعات پیشین خود را شامل شود. در بررسی مسائل زیباییشناسی در فضاهای شهری میتوان به کتابهای آفرینش نظریه معماری، نقش علوم رفتاری در طراحی محیط (جان لنگ) و زیباییشناسی در معماری (گروتر) اشاره نمود که در هر یک میزان تجربه بصری شهروندان در فضای شهری و عوامل تأثیرگذار بررسی شده است. همچنین با توجه به بومی بودن ضوابط و مقررات ساختمانی، مقالاتی در مورد میزان تأثیرگذاری و اجرایی بودن این ضوابط در نماهای شهری گردآوری شده است. از آن جمله میتوان به مقالات زیر اشاره نمود: مطالعات کامران صفامنش و دیگران (1380) با عنوان ضوابط ساختمانی برای ایجاد هویت و هماهنگی در سیمای شهرها؛ و همچنین مطالعات ساسان صالحی میلانی (1380) و علی عمرانیپور (1386) که هر یک به نحوی ابعاد مختلف مسأله را گشودهاند.
در این میان مطالعات علیرضا بندرآباد (1394، 10-13) نشان میدهد که مبانی نظری تدوین معیارهای شکل شهر تحت عناوین مختلفی همچون «شکل خوب» مورد تحقیق قرارگرفته است و یا «شکل پایدار شهر»، مطرح شدهاند. اما مهمترین سوالاتی که همواره بیپاسخ ماندهاند عبارتند از: چگونه ضوابط مربوط به محل استقرار بنا در زمین و احداث و ایجاد نمای ساختمانها بر شکل یک شهر اثر میگذارد؟ تا چه اندازه اعمال این قوانین در جهت دستیابی به شکلهای مطلوب معرفی شده، مناسب است؟

منابع :


[1] اونسن توماس (1387). گونهشناسی فضا در شهرسازی (روشی به منظور طراحی زیباشناسانه در شهرها)، ترجمه مهشید شکوهی، تیس، تهران: انتشارات دانشگاه هنر.
[2] بندرآباد، علیرضا (1394). شکل شهر و شهرسازی، منظر، 10-13.
[3] دبیرخانه شورای عالی شهرسازی و معماری ایران (1387). مقررات شهرسازی و معماری و طرحهای توسعه و عمران مصوب شورای عالی شهرسازی و معماری ایران، تهران: نشر توسعه ایران.
[4] دفتر تدوین و ترویج مقررات ملی ساختمان (1387). مبحث چهارم الزامات عمومی ساختمان، تهران: نشر توسعه ایران.
[5] دفتر معماری و طراحی شهری وزارت مسکن و شهرسازی (1387). تبیین و معرفی مصوبه شورای عالی شهرسازی و معماری ایران در خصوص ارتقاء کیفی سیما و منظر شهری، تهران: دفتر معماری و طراحی شهری وزارت مسکن و شهرسازی.
[6] رویت (1394). اصول طراحی نما، به نقل از: (http://architecture-project.blogfa.com/) (2015-11-10)
[7] صالحی میلانی، ساسان (1380). تأثیر ضوابط و مصوبات مقطعی بر سازمان کالبدی شهر تهران؛ آبادی، شماره 39.
[8] صفامنش، کامران و دیگران (1380). ضوابط ساختمانی برای ایجاد هویت و هماهنگی در سیمای شهرها؛ آبادی، شماره 18.
[9] عمرانی پور، علی (1386). تأملی بر اولین مقررات ساختمانی شهر تهران؛ آبادی، شماره 56.
[10] یادداشت (1394). بررسی تأثیر ضوابط و مقررات شهری در شکلگیری نماهای شهری، تهران: سازمان زیباسازی شهر تهران (http://zibasazi.ir/fa/commentarticle/item) (2015-11-10)

منابع از کتب معتبر علمی می باشد.

لینک دانلود را پس از پرداخت دریافت می کنید .

پرداخت توسط کلیه کارت های عضو شتاب امکان پذیر است .


اشتراک بگذارید:


پرداخت اینترنتی - دانلود سریع - اطمینان از خرید

پرداخت هزینه و دریافت فایل

مبلغ قابل پرداخت 3,900 تومان
کدتخفیف:

درصورتیکه برای خرید اینترنتی نیاز به راهنمایی دارید اینجا کلیک کنید


فایل هایی که پس از پرداخت می توانید دانلود کنید

نام فایلحجم فایل
doc_brrsy_tsyr_zvabt_v_mghrrat_shhry_dr_shkl_gyry__1853861_6338.zip31.3k

نظرسنجی

از کیفیت محصولات سایت راضی هستید ؟