داک فارسی بانک جامع تحقیق آماده و مقالات جهت استفاده عموم الخصوص دانش آموزان و دانشجویان

محبوبترین محصولات

تماس با مدیر 09393453403 50درصد تخفیف ویژه داک فارسی ها عضویت در کانال تلگرام منابع تحقیق از کتب مرجع و معتبر علمی هستند

اطلاعیه فروشگاه

برای ارتباط با مدیر می توانید از شماره 09393453403 و یا ایمیل docfarsi1@gmail.com استفاده نمایید . برای دریافت فایل در تلگرام هم می توانید به شماره 09393453403 پیام ارسال کنید .

تحقیق آماده در مورد زمینه های اقتصادی انتخاب حضرت علی علیه السلام و خطوط کلی رفتار اقتصادی حکومت از دیدگاه ایشان

زمینه های اقتصادی انتخاب حضرت علی علیه السلام و خطوط کلی رفتار اقتصادی حکومت از دیدگاه ایشان

 عنوان : زمینه های اقتصادی انتخاب حضرت علی علیه السلام و خطوط کلی رفتار اقتصادی حکومت از دیدگاه ایشان 

 فرمت : doc - ورد 2003 ( قابل ویرایش و اجرا در کلیه آفیس ها ) 

 تعداد صفحات : 20 صفحه - صفحه آرایی شده آماده چاپ ، صحافی و ارائه 

 فونت های استفاده شده : b titr و  b trafic (دانلود فونت های مورد نیاز) 

 پشتیبانی  :   09393453403 - 24 ساعته پاسخگو شما عزیزان هستیم - محمدی 

  ★  تحقیق دارای نتیجه گیری است .

فهرست :


مقدمه 3
1.اولین قدم خطا 4
2. آغاز انحراف عدالت اقتصادی 5
3. دورة آشکاری ظلم 7
بیعت با علی علیه السلام 11
خطوط کلّی دیدگاه امیرمؤمنان علیه السلام 12
نتیجه 16
منابع 19


مقدمه :

برای بررسی هر موضوعِ تاریخی، واکاوی پیش زمینه های وقوعِ آن از اهمیت بسزایی برخوردار است. پیدایش حکومتی با ریاستِ مولی الموحدین علی علیه السلام به عنوان ولیّ مسلمین بر اثر شرایطی اتفاق افتاد که به صورتی کاملاً گویا در تاریخ قابل بررسی نیست. به منظور طرح دیدگاه آن حضرت در مورد این مسائل، بحث دربارة دلایل و پیش زمینه های انتخاب حضرت امیرالمؤمنین توسط مردم ضروری به نظر می رسد. در این بستر، دلیل شهادت حضرت امیرالمؤمنین علیه السلام به طورطبیعی روشن خواهد شد. شاید بتوان مجموع مراحل ذِکرشده را به عنوان زنجیره ای از مباحث علمی دانست که در کنار یکدیگر می توانند حوادث ظاهراً مبهم تاریخ را تفسیر کنند. بر همین اساس در تحقیق حاضر، طرح دو موضوع اساسی در دو فصل به صورت شفاف مورد توجه قرار گرفته است: در فصل اول، این سؤال مطرح است که پیش زمینه های اصلی انتخاب حضرت علی علیه السلام توسط مردم و حضور ایشان در صحنه های ادارة حکومت چه امری بود؟ مضاف بر آن در طول 25 سال پس از رحلت پیامبر تا قبل از انتخاب علی بن ابیطالب علیه السلام ، چه روش اقتصادی حاکم بود در حقیقت، در این بخش به دنبال پاسخگویی به موارد ذیل هستیم. 1- جامعة اسلامی در طول این فاصله از نظر اقتصادی به چه سمتی سوق داده شد؟ 2- شرایط ایجاد شده در هنگام انتقال حکومت به مولی الموحدین علیه السلام چگونه بود؟ 3- ایشان در بیان مواضع اساسی خود در ابتدای حکومتشان، به چه نکاتی اشاره فرموند؟ 4- رفتار اقتصادی آن حضرت چه ثمرات و نتایجی را به دنبال داشت؟ در فصل دوم با استناد به سخنان حضرت خطاب به والیان خودشان و با محور قرار دادن این سخنان در عهدنامة خطاب به مالک اشتر، سیاستهای اعلام شدة آن حضرت در زمینة مسائل مالی و اقتصادی مرور خواهد شد. بی شک این روش می تواند باعثِ تنویر افکار و آشنایی با نظرهای حضرت علی علیه السلام در مورد جهت گیریهای حکومت اسلامی باشد. در عین امکان طرح برداشتهای نو از سخنان آن بزرگوار، سعی بلیغ بر آن است که بیشتر به بیانات حضرتش و تفسیر مختصر آن بسنده شود و تحلیل گسترده تر از سخنان را به مجال دیگر موکول می نماییم. در آخرین قسمت این نوشتار، نتیجة بحث ارائه خواهد شد. محور عمدة نتیجه، بیان این نکته است که با توجه به تجربة تاریخی وسیره و حکومت حضرت علیعلیه السلام که فراروی کارشناسان اقتصاد اسلامی است، آیا روش اجرایی آن حضرت اصولاً در شرایط حاضر عملی است؟ طرح این مبحث به دور از تعصّبات نقلی، بلکه صرفاً به عنوان یک موضوع عقلی در قالب استدلال بیان خواهد شد. در مرحلة دوم زمینه های اجرایی این سیاست چه خواهد بود؟ به عبارت دیگر، چه تدبیر ویژه ای برای اجرای این سیاستها باید به کار بست؟ در مرحلة سوم ملاحظه می شود با توجه به بحران در اقتصاد کشور ما و دیگر کشورهای اسلامی، اگر سیرة اقتصادی حضرت و دیدگاههای آرمانی ایشان تنها راه انحصاری نجات حکومت اسلامی از بحرانهای اقتصادی باشد، زمینه های مطالعات تطبیقی در اجرای آن چه چیزی است؟ هر متفکر اسلامی با اندک تأمّلی خواهد دانست اتّکا بر مطالعات تاریخی نمی تواند زمینة اجرایی دیدگاههای حضرت را در عمل فراهم آورد. هنر کارشناسی در حوزة اقتصاد اسلامی آن است که بر مبنای اهداف و سیاستهای امیرالمؤمنین بتواند جهت گیریهای حکومت را ترسیم کند ونظام برنامه ریزی شده ای را (بر اساس نیازها و واقعیات) تدوین نماید. بدون شک این تدوین سرآغاز تبیین نظری دیدگاههای اقتصادی اسلام ناب علوی خواهدبود.

منابع :


تقی‌زاده داوری، محمود. تصویر امامان شیعه در دائرةالمعارف اسلام «ترجمه و نقد». ج. ۱. قم: مؤسسه شیعه‌شناسی، ۱۳۸۵.
حسن‌زاده آملی، حسن. هزار و یک نکته. چاپ پنجم. قم: مرکز نشر فرهنگی رجاء، ۱۳۶۵. شابک ‎۹۶۴-۶۲۸۶-۴۰-۲.
خرمشاهی، بهاءالدین. «مصحف امام علی علیه السلام». مجله بینات (قم)، ۱۳۷۹.
رامیار، محمود. تاریخ قرآن. تهران: امیرکبیر، ۱۳۹۰. ۷۳–۳۶۵. شابک ‎۹۷۸-۹۶۴-۰۰-۰۵۹۳-۴.
رضوی، سید محمد. «نگاهی به کتاب غررالحکم و جواهرالکلم». سفینه، ش. ۴ (۱۳۸۳): ۸۹–۷۸.
سجادی‌زاده، علی. «واکاوی مفهوم ناصب و محرومیت او از حقوق مدنی در احادیث و فقه امامیه». آموزه‌های فقه مدنی، ش. ۴ (۱۳۹۰): ۹۴–۶۵.
کتانی، عبد الحی. نظام الحکومة النبویة. بیروت: دارالارقم بن ابی الارقم.
لباف، علی. مظلومی گمشده در سقیفه. تهران: منیر، ۱۳۸۵. شابک ‎۹۷۸-۹۶۴-۵۶۰۱-۹۹-۱.
منتظری مقدم، حامد. «بررسی کاربردهای لقب «امیرالمؤمنین» در بستر تاریخ اسلام». تاریخ در آیینه پژوهش، ش. ۱۷ (۱۳۸۷): ۵۲–۱۲۷.
«علی». در دائرةالمعارف فارسی. ج. ۲، ق. ۱. زیر نظر غلامحسین مصاحب و رضا اقصی. چاپ دوم. تهران: مؤسسه انتشاراتی امیرکبیر، شرکت سهامی کتاب‌های جیبی، ۱۳۸۱ [۱۳۵۶]. ۱۷۶۲–۱۷۶۰. شابک ‎۹۶۴-۳۰۳-۰۴۴-x.

منابع از کتب معتبر علمی می باشد.

لینک دانلود را پس از پرداخت دریافت می کنید .

پرداخت توسط کلیه کارت های عضو شتاب امکان پذیر است .


اشتراک بگذارید:


پرداخت اینترنتی - دانلود سریع - اطمینان از خرید

پرداخت هزینه و دریافت فایل

مبلغ قابل پرداخت 3,900 تومان
کدتخفیف:

درصورتیکه برای خرید اینترنتی نیاز به راهنمایی دارید اینجا کلیک کنید


فایل هایی که پس از پرداخت می توانید دانلود کنید

نام فایلحجم فایل
doc_zmynh_hay_aghtsady_antkhab_hzrt_eely_eelyh_als_1850973_4557.zip52k

نظرسنجی

از کیفیت محصولات سایت راضی هستید ؟