داک فارسی بانک جامع تحقیق آماده و مقالات جهت استفاده عموم الخصوص دانش آموزان و دانشجویان

محبوبترین محصولات

تماس با مدیر 09393453403 50درصد تخفیف ویژه داک فارسی ها عضویت در کانال تلگرام منابع تحقیق از کتب مرجع و معتبر علمی هستند

اطلاعیه فروشگاه

برای ارتباط با مدیر می توانید از شماره 09393453403 و یا ایمیل docfarsi1@gmail.com استفاده نمایید . برای دریافت فایل در تلگرام هم می توانید به شماره 09393453403 پیام ارسال کنید .

تحقیق آماده در مورد نقش قسامه در تشخیص حق در حقوق موضوعه ایران

نقش قسامه در تشخیص حق در حقوق موضوعه ایران

 عنوان : نقش قسامه در تشخیص حق در حقوق موضوعه ایران 

 فرمت : doc - ورد 2003 ( قابل ویرایش و اجرا در کلیه آفیس ها ) 

 تعداد صفحات : 13 صفحه - صفحه آرایی شده آماده چاپ ، صحافی و ارائه 

 فونت های استفاده شده : b titr و  b trafic (دانلود فونت های مورد نیاز) 

 پشتیبانی  :   09393453403 - 24 ساعته پاسخگو شما عزیزان هستیم - محمدی 

  ★  تحقیق دارای نتیجه گیری است .

فهرست :


چکیده : 3
مقدمه 4
اهمیت وهدف از تحقیق 5
کلیات : تاریخچه قسم 5
اهمیت قانون حمورابی 7
بازجوئی فنی ، شکل امروزی « اوردالی » در ایران 8
معانی قسم : 9
قسامه در روایات وکلمات فقها 10
قسامه در کلمات فقها : 10
قسامه در روایات 11
مبدأ تشریع قسامه 11
حکمت قسامه 12
موضوع قسامه 12
نتیجه گیری 13


چکیده :

فصل اول : شامل کلیاتی از قسامه در فرهنگ ها وتاریخ کهن این ادله اثباتی استثنایی درجهان می پردازد. وهمچنین از نقطه نظر قانون حمورابی که با کاوش های باستان شناسی مشخص شد که برخلاف نظر حقوقدانان که مجموعه های قوانین رم ویونان را قدیمی ترین مجموعه های مدون حقوقی می دانستند . این مجموعه قوانین حمورابی با سابقه 4000 ساله متعلق به ایرانیان است ونه ملل اروپایی فصل دوم: پرداختی در معانی قسم از نظر علما وفقهای حقوقی است که در دو گفتار قسامه در کلمات فقها وقسامه در روایات می باشد.
فصل سوم : با عنوان مبدأ تشریع قسامه شروع وبه چگونگی ایجاد آن وزمان آن پرداخته ودر گفتار اول بحث از حکمت قسامه است ودر گفتار دوم به موضوع قسامه وبحث وبررسی در مورد آن اختصاص یافته است .
فصل چهارم: برای اینکه در مواردی که به قسامه می انجامد اشتباهی صورت نگیرد ومورد ایجاد قسامه مشخص باشد باید موضوع دارای لوث باشد. که در این فصل به معرفی لوث وموارد آن پرداخته ایم.
فصل پنجم : چون این ادله اثباتی (قسم) از موارد استثنایی است به مقتضای اصل آن در موارد مشکوک پرداخته ایم در گفتار اول در مورد حق قسم در قسامه که با کمیت ودر گفتار دوم در مورد کیفیت قسامه که چگونه خواسته می شود وموارد آن ودر گفتار سوم به استثنایی بودن قسامه در قانون در مقابل قانون ویمین پرداخته ایم. در گفتار چهارم به قسامه اعضاء می رسیم ومباحث پیرامون آن ودر گفتار پنجم نیز به قسامه در دین وامور مالی پرداختیم.
فصل ششم: تحت عنوان عملی به قسامه به چگونگی اجرای آن می پردازد. وگفتار اول به سازگاری قسامه با اصول شرعیه در نظر بزرگان دین ومشروعیت آن اختصاص دارد وگفتار دوم بحث از این است که آیا مدعی قسامه را باز می کند. وگفتار چهام به این می پردازد که شرایط حالف برای اجرای قسامه چیست؟
فصل هفتم : با عنوان دلیلیت قسم ومواقعی که این ادله اثباتی ضعیف واستثنایی به عنوان دلیل پذیرفته می شود بحث می کند در گفتار اول به موارد مورد قبول فقه اسلامی که در آن قسامه قابل قبول است که شامل دو مبحث تکمیلی اینکه به چه کسی قسم یاد می شود ومیان قسم چگونه است وکیفیت آن .
در گفتار دوم ، محل ادای قسم را طبق مواد قانونی بیان می دارد وگفتار سوم ، به بیان ومعرفی قسم مغلظ وموارد تغلیظ در آن می پردازد.
فصل هشتم : با عنوان انواع قسم در سه گفتار که شامل این انواع می باشد ودر گفتار اول ، بحث از قسم منکر ودر گفتار دوم بحث از قسم مدعی ودر گفتار سوم بحث از قسم یمین العقد وتوضیحات آنان می باشد.
فصل نهم : در این فصل به آثار قسم ومواد قانونی مربوط به این آثارمی پردازیم .
فصل دهم : شامل مواد مربوط به قسامه در قانون مجازات اسلامی ومواد قسامه در قانون مدنی می باشد.

مقدمه :

قوانین واحکام سعادت بخش اسلام از منبع وحی سرچشمه گرفته است وهیچ قانونی در جهان قابل مقایسه با آن نیست. عمل کردن به این احکام واجرای قوانین در اصلاح جوامع نقش سازنده وحیاتبخش خواهد داشت که متأسفانه در طول تاریخ بر اثر روی کار آمدن حکومتهای جور همواره مردم را از آشنایی با این احکام الهی محروم داشته واز اجرای آنها جلوگیری کرده اند.
وامروزه دیده می شود قسم در موارد قسامه، توسط افراد کمی که به قسم آنان اطمینانی نیست ، انجام می شود، به ویژه در برخی روستاها ومناطقی که تعصبات قبیله ای حاکم است. در چنین مواردی ، عده ای بدون آشنایی با شرایط وتوابع قسم وآثار وعذاب واصله برآن که می تواند مانع آنان از قسم دروغ باشد. قسم یاد می کنند. که لازم است به بحث وبررسی در ابعاد مختلف قسامه پرداخت وموجب آشنایی بیشتر عامه مردم با آن شد.
در احکام قضائی اسلام «قسامه» یکی از قوانین کیفری است که در باب قصاص مطرح می گردد. واینگونه است که پس از انجام جنایت وثبوت قتل ، اگر کسی اقرار به قتل نکرد ویا برای مدعی یا مدعیان شهود وبینه، قابل قبول محکمه قضا نبودکه فرد خاص یا افراد خاصی قاتل باشند در اینجا موضوع «لوث» مطرح می گردد. که چنانچه شرایط وجود لوث موجود بود، قسامه اجرا می شود. واگر با هیچ کدام از این طریق قاتل شناخته نشود « دیه» از بیت المال پرداخت خواهد شد. البته قسامه تنها مربوط به خون نیست ولی به دلیل حساسیت شارع بر دماء مسلمین بیشتر در منابع فقهی وکتب حقوقی در این باره بحث شده است.
توجه به این مطلب ، اساسی است که چون در قوانین ایران از فقه وقواعد اسلامی تبعیت شده است پس باید قسامه را از دیدگاه فقهی وتاریخی برآن بررسی کرد تا در فهم دقیقتر مواد قانونی موثر آید.

لینک دانلود را پس از پرداخت دریافت می کنید .

پرداخت توسط کلیه کارت های عضو شتاب امکان پذیر است .


اشتراک بگذارید:


پرداخت اینترنتی - دانلود سریع - اطمینان از خرید

پرداخت هزینه و دریافت فایل

مبلغ قابل پرداخت 8,900 تومان
کدتخفیف:
بسم الله الرحمن الرحیم . تحقیق ها و مقالات موجود در سایت همگی در قالب فایل ورد صفحه آرایی شده و آماده چاپ و ارائه می باشند.متن و محتوا برگرفته از اینترنت و سایت های اینترنتی معتبر می باشد . که دارای منبع و رفرس موثق نیز هستند که با کمی جستجو در اینترنت بطور رایگان قابل دسترسی اند لاکن محصولات سایت مخصوص کسانس هستند که وقت جستجو و ویرایش و صفحه آرایی را ندارند یا از دانش لازم برای اینکار برخوردار نیستند . لذا شرایط و مطالب گفته شده را قبل از خرید حتما لحاظ نمایید . با تشکر.

درصورتیکه برای خرید اینترنتی نیاز به راهنمایی دارید اینجا کلیک کنید


فایل هایی که پس از پرداخت می توانید دانلود کنید

نام فایلحجم فایل
nghsh_ghsamh_dr_tshkhys_hgh_dr_hghvgh_mvzveeh_ayra_1850006_3682.zip37.1k

نظرسنجی

از کیفیت محصولات سایت راضی هستید ؟