داک فارسی بانک جامع تحقیق آماده و مقالات جهت استفاده عموم الخصوص دانش آموزان و دانشجویان

محبوبترین محصولات

تماس با مدیر 09393453403 50درصد تخفیف ویژه داک فارسی ها عضویت در کانال تلگرام منابع تحقیق از کتب مرجع و معتبر علمی هستند

اطلاعیه فروشگاه

برای ارتباط با مدیر می توانید از شماره 09393453403 و یا ایمیل docfarsi1@gmail.com استفاده نمایید . برای دریافت فایل در تلگرام هم می توانید به شماره 09393453403 پیام ارسال کنید .

تحقیق آماده در مورد خانواده های ناکارآمد

خانواده های ناکارآمد

 عنوان : خانواده های ناکارآمد 

 فرمت : doc - ورد 2003 ( قابل ویرایش و اجرا در کلیه آفیس ها ) 

 تعداد صفحات : 12 صفحه - صفحه آرایی شده آماده چاپ ، صحافی و ارائه 

 فونت های استفاده شده : b titr و  b trafic (دانلود فونت های مورد نیاز) 

 پشتیبانی  :   09393453403 - 24 ساعته پاسخگو شما عزیزان هستیم - محمدی 

فهرست :


چکیده 3
مقدمه 3
خانواده‏های کارآمد و خانواده‏های ناکارآمد 5
تلویحاتی برای درمانگران 10
منابع 12


چکیده :

خانواده سیستمی متشکل از افراد دارای نقشها و وظایف گوناگون است که به دلیل نیازهایش همواره در جریان تغییر و تحول است.اگرچه این سیستم به عنوان یک نهاد اثرپذیر در بطن سایر سیستمهای بزرگتر نظیر فرهنگی که در آن نشو و نما می‏کند-قرار دارد، لکن خود نیز از زیرسیستمهایی تشکیل شده که تاثیرات و تاثرات آنها بر کل سیستم، ساختار و کارکرد آن اثر می‏گذارد.دیدگاههای مختلفی در آسیب‏شناسی خانواده وجود دارد.همانطور که بسیاری از این‏ها به متغیرهای ساختاری نظیر آسیب‏های اجتماعی و حوادث منفی(فقدان، طلاق...) توجه کرده‏اند عده دیگری نیز نقش این حوادث را محدود دانسته و به عوامل واسطه‏ای یا پیامدی حاصل از آنها نظیر سبک‏های والدینی کارکرد خانواده و یا مشکلات اقتصادی- اجتماعی ناشی از حادثه اهمیت داده‏اند.از این میان کارکرد خانواده یک پدیده بسیار پیچیده است که به کیفیت زندگی خانواده‏ها در سطح سیستمی یا روابط دوتایی اشاره داشته و مواردی همچون سلامت، شایستگیها و کفایتها و قدرت و ضعف سیستم خانواده را دربر می گیرد و به شیوه‏های مختلفی نیز مورد سنجش و ارزیابی قرار می‏گیرد.بنابراین، این مقاله به سئوالهای زیر پاسخ می‏دهد:
1-خانواده‏های ناکارآمد چه ویژگی‏هایی دارد؟
2-براساس الگوی حلقوی پیچیده کارآمدی و ناکارآمدی سیستمها چگونه تعریف می شود؟
3-در کار با خانواده‏های ناکارأمد چه مفاهیم یا سازه‏هایی باید مورد ارزیابی و سنجش قرار گیرد؟
4-در حرکت به سوی الگوهای موثر و کارآمدتر در خانواده، چه تغییراتی باید در چه سطوحی صورت گیرد؟

مقدمه :

تمرکز اغلب الگوهای آسیب‏شناسی بر فردی است که کارکرد روانشناختی وی آسیب دیده و یا مختل شده است، اما امروزه با گسترش نظریه‏های سیستمی، فرد دریافت روابط و تعاملات بین اعضای خانواده مورد بررسی قرار می‏گیرد و به نظر می‏رسد که این دیدگاه جامع‏نگرتر باشد.از آنجا که خانواده اولین واحد اجتماعی است که فرد در آن پا می‏گذارد و کژ کاریهایی مشاهده شده در این راستا غالبا هدف درمان قرار می‏گیرد.

خانواده بدون شک اولین سازمانی است که بسترساز رشد و رفاه جسمی، روانی و اجتماعی کودک و عامل رسیدن وی به تعادل(فیزیکی، روانی و اجتماعی)است. اجتماعی شدن و آشنایی با قوانین، نقش‏ها و ارزشهای فرهنگی به طور طبیعی در خانواده‏ صورت می‏پذیردو کودک در تعاملات ابتدایی خود با خانواده به یک موجود اجتماعی تبدیل می‏شود.این سیستم اجتماعی کامل با ایجاد پیوندهای عاطفی و مراقبتی قوی، اعضا را کنار یکدیگر نگه می‏دارد.در این هنگامه، اعضای خانواده کنترل، تایید و اختلاف عقیده داشتن با یکدیگر را تمرین می‏نمایند.در بخشی از این تعامل، هر خانواده دارای یک ساختار است که می‏تواند کارآمد یا ناکارآمد، بی‏نظم و آشفته یا خشک و انعطاف‏ناپذیر باشد. وجود چنین سازمانی در خانواده کمک می‏کند.تا در یک چارچوب زمانی و تحولی، به اهداف خود دست یافته و بقای خود را به عنوان یک واحد اجتماعی حفظ نماید(3).لذا خانواده درمانگران بر این عقیده‏اند که در بررسی مشکل روانی به هر دلیل و علتی که بروز کرده باشد، باید شبکه روابط و ساخت مراوداتی که فرد در آن قرار گرفته است را هدف قرار داد، یعنی واحد مطالعه نه تنها فرد یا واکنشهای والدین است بلکه سیستم و ساخت حاکم بر روابط اعضاء خانواده، باید مورد توجه قرار گیرد.

در طول چندین دهه گذشته، با رشد و گسترش مدل جدید زیستی-روانی-اجتماعی، درباره بیماریهای روانی روز به روز بیشتر مشخص شده است که اختلالات روانپزشکی معمولا با کژ کاریهای 1 خانوادگی چشمگیری همراه هستند، از جمله‏ی این موارد اختلال سلوک، هراس از مدرسه، اختلالات سوءمصرف مواد، افسردگی، اختلالات خوردن، اختلالات درون 2 ریزی و اختلالات برون 3 ریزی را می‏توان نام برد(4، 5، 6، 7، 9، 10، ، 12، 13، 14، 15، 17، 18، ).مثلا گزارشهای نوجوانان افسرده در مورد خانواده‏هایشان حاکی از پایین بودن میزان پیوستگی 4 و وجود مشکلاتی در جو عاطفی و احساس صمیمیت میان اعضا می می‏دهند و یا الکل و ماری جوانا مصرف می‏کنند نسبت به افراد گروه کنترل، برداشت منفی تری نسبت به خانواده خود داشته و گسستگی 5 بیشتری را در روابط متقابل اعضاء گزارش کرده‏اند.والدین این افراد نیز دیدگاه مشابه با نوجوانان خود را دارند(5).

امروزه این مساله به صورت عمده مورد قبول قرار گرفته که روابط غیرحمایتی و تعارض آمیز والدین و کودک به افسردگی در نوجوان کمک می‏کند(14).مسایلی از قبیل نبود گرمی و محبت، تعارض، خصومت و پیوستگی پایین در خانواده با مشکلات درون‏ریزی در نوجوانان‏ مرتبط می‏باشد. هرچند که درباره جنبه‏های خانوادگی اختلالات کودکان و نوجوانان، پژوهش‏های کمتری صورت گرفته است اما شواهد به دست آمده از تعدادی مطالعات حاکی از آن هستند که کارکرد روان‏شناختی مختل شده در دامنه وسیعی از مشکلات روانپزشکی کودکان دیده می‏شود.به همین دلیل از دیرباز کارکرد خانواده 6 ، مورد توجه روانشناسان بوده است و در سبب‏شناسی اختلالات روانی، خانواده درمانگران پویایی‏های متعامل بین اعضای خانواده(21)را مورد بررسی قرار می‏دهند.

منابع :


.سالاری، راضیه سادات.(1380).مقایسه کارکرد خانواده در نوجوانان افسرده و بهنجار.پایان‏نامه تحصیلی کارشناسی ارشد(چاپ نشده)، دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی.
.موسوی، اشرف سادات.(1382)خانواده درمانی کاربردی با رویکرد سیستمی.تهران:دانشگاه الزهرا
.مینوچین، سالوادور.(1375).خانواده و خانواده درمانی(چاپ دوم)، ترجمه باقر ثنایی ذاکر، تهران: انتشارات امیر کبیر(تاریخ انتشار به زبان اصلی، 1974)
.مینوچین، سالوادور و فیشمن، اچ چارلز.(1381).فنون خانواده درمانی، ترجمه فرشاد بهاری و فرح سیا، تهران:انتشارات رشد(تاریخ انتشار به زبان اصلی، 1996).

منابع از کتب معتبر علمی می باشد.

لینک دانلود را پس از پرداخت دریافت می کنید .

پرداخت توسط کلیه کارت های عضو شتاب امکان پذیر است .


اشتراک بگذارید:


پرداخت اینترنتی - دانلود سریع - اطمینان از خرید

پرداخت هزینه و دریافت فایل

مبلغ قابل پرداخت 8,900 تومان
کدتخفیف:
بسم الله الرحمن الرحیم . تحقیق ها و مقالات موجود در سایت همگی در قالب فایل ورد صفحه آرایی شده و آماده چاپ و ارائه می باشند.متن و محتوا برگرفته از اینترنت و سایت های اینترنتی معتبر می باشد . که دارای منبع و رفرس موثق نیز هستند که با کمی جستجو در اینترنت بطور رایگان قابل دسترسی اند لاکن محصولات سایت مخصوص کسانس هستند که وقت جستجو و ویرایش و صفحه آرایی را ندارند یا از دانش لازم برای اینکار برخوردار نیستند . لذا شرایط و مطالب گفته شده را قبل از خرید حتما لحاظ نمایید . با تشکر.

درصورتیکه برای خرید اینترنتی نیاز به راهنمایی دارید اینجا کلیک کنید


فایل هایی که پس از پرداخت می توانید دانلود کنید

نام فایلحجم فایل
khanvadh_hay_nakaramd_1849255_9975.zip28.3k

نظرسنجی

از کیفیت محصولات سایت راضی هستید ؟