داک فارسی بانک جامع تحقیق آماده و مقالات جهت استفاده عموم الخصوص دانش آموزان و دانشجویان

محبوبترین محصولات

تماس با مدیر 09393453403 50درصد تخفیف ویژه داک فارسی ها عضویت در کانال تلگرام منابع تحقیق از کتب مرجع و معتبر علمی هستند

اطلاعیه فروشگاه

برای ارتباط با مدیر می توانید از شماره 09393453403 و یا ایمیل docfarsi1@gmail.com استفاده نمایید . برای دریافت فایل در تلگرام هم می توانید به شماره 09393453403 پیام ارسال کنید .

تحقیق آماده در مورد نقش روحانيون و بازاريان در انقلاب اسلامى

نقش روحانيون و بازاريان در انقلاب اسلامى

 عنوان : نقش روحانيون و بازاريان در انقلاب اسلامى 

 فرمت : doc - ورد 2003 ( قابل ویرایش و اجرا در کلیه آفیس ها ) 

 تعداد صفحات : 11 صفحه - صفحه آرایی شده آماده چاپ ، صحافی و ارائه 

 فونت های استفاده شده : b titr و  b trafic (دانلود فونت های مورد نیاز) 

 پشتیبانی  :   09393453403 - 24 ساعته پاسخگو شما عزیزان هستیم - محمدی 

فهرست :


مقدمه 3
نقش روحانیون 4
نقش روشنفكران و دانشگاهيان در انقلاب اسلامى 7
منابع 11


مقدمه :

نقش روحانيون و همكاران نزديك آنان، يعنى بازاريان، با توجه به عدم برجستگى آنان در سالهاى قبل از سال 1978 و آنگاه نقش بزرگ آنان در حوادث اين سال، اهميت ويژه‏اى دارد . بدون ترديد، در جريان سالهاى اخير نوعى احياء احساسات مذهبى در جريان بوده است ولى اگر حوادث سال 1978 را بر اساس معيارهاى مطلق مذهبى تجزيه و تحليل كنيم يا مفهوم «انقلاب اسلامى» را بنحوى كه رهبران مذهبى مطرح مى‏كنند بپذيريم، مسلما كارى گمراه كننده كرده‏ايم . چنين تعيين خصوصيتى درست بهمان شكل كه شاه مخالفان خود را «مرتجعين مذهبى» مى‏ناميد، باعث ابهام در تجزيه و تحليل عوامل مادى بسيار عميق، يعنى عوامل اجتماعى و اقتصادى، مى‏شود كه زير بناى اين جنبش و ماهيت خاص ائتلاف طبقاتى موجود در آن را تشكيل مى‏دهد .
تقريبا 90 درصد از مردم ايران پيروان مذهب شيعه اثنى عشرى اسلام هستند. اين مذهب از سال 1502 تا بحال مذهب رسمى ايران بوده است و از اين لحاظ ايران را از كشورهاى عرب در جنوب و غرب ايران و افغانستان و پاكستان در شرق كشور جدا مى‏سازد. مسلمانان شيعه مذهب برعكس سنى‏ها هرگز فرمانرواى دنيوى وقت را بمنزله جانشين پيغمبر برسميت نشناخته‏اند؛ با وجود اين، اگر ادعا كنيم كه مذهب شيعه ذاتا ضد دولت و آنارشيست است، مبالغه كرده‏ايم . از لحاظ فقهى درباره مسأله اطاعت از فرمانرواى دنيوى وقت مى‏توان بطريق متضاد استدلال كرد و اين موضوع به عوامل محتمل الوقوع بستگى دارد. در عمل نظرات و تمايلات روحانيون نسبت به اين حكام دنيوى به شرايط حاكم در هر دوران وابسته است. حكام مستبدى چون امام‏هاى يمن كوشش مى‏كردند كه اقدامات خود را با اشاره به اصول مذهب شيعه توجيه كنند. اما نتايج ضمنى تشكيلاتى اين برداشت‏ها بسيار مهم است: در كشورهاى سنى مذهب، معمولا ماليات مذهبى، يعنى زكوة، به دولت پرداخت مى‏شود و سپس دولت آنرا ميان رهبران مذهبى تقسيم مى‏كند ولى زكوة در مذهب شيعه مستقيما به روحانيون پرداخت مى‏شود. بعلاوه، در هيچ كشور اسلامى قشر كشيش و سلسله مراتب مذهبى از نوع مسيحيت وجود ندارد ـ رهبران مذهبى را مؤمنين متعلق به مسجد معينى انتخاب مى‏كنند ـ و مفهوم اين مسأله آنست كه در مقام مقايسه با كشورهاى مسيحى ارتباط ميان مؤمنين و روحانيون بيشتر و ارتباط ميان روحانيون و دولت يا مقامات دنيوى كمتر است. رهبران بزرگ مذهب شيعه، يعنى مجتهدين و آية الله‏ها نيز بنحو مشابهى از ميان هيئت غير متمركز روحانيون پديدار مى‏شوند و تعيين مناصب به سيستم تشكيلاتى ادارى كليسائى جهان مسيحيت شباهت ندارد. بهر حال نبايد به اين سيستم حالتى آرمانى دارد زيرا در آن نيز موارد سوء استفاده فراوان بوده است ولى چنانكه تاريخ اخير ايران نشان داده، اين سيستم باعث مى‏شود كه شكافى ميان روحانيت پديدار شود و همچنان باقى بماند.

منابع :


كتاب: ديكتاتورى و توسعه سرمايه‏داى صفحه 227
كتاب: ديكتاتورى و توسعه سرمايه دارى صفحه 231 تا 236

منابع از کتب معتبر علمی می باشد.

لینک دانلود را پس از پرداخت دریافت می کنید .

پرداخت توسط کلیه کارت های عضو شتاب امکان پذیر است .


اشتراک بگذارید:


پرداخت اینترنتی - دانلود سریع - اطمینان از خرید

پرداخت هزینه و دریافت فایل

مبلغ قابل پرداخت 8,900 تومان
کدتخفیف:
بسم الله الرحمن الرحیم . تحقیق ها و مقالات موجود در سایت همگی در قالب فایل ورد صفحه آرایی شده و آماده چاپ و ارائه می باشند.متن و محتوا برگرفته از اینترنت و سایت های اینترنتی معتبر می باشد . که دارای منبع و رفرس موثق نیز هستند که با کمی جستجو در اینترنت بطور رایگان قابل دسترسی اند لاکن محصولات سایت مخصوص کسانس هستند که وقت جستجو و ویرایش و صفحه آرایی را ندارند یا از دانش لازم برای اینکار برخوردار نیستند . لذا شرایط و مطالب گفته شده را قبل از خرید حتما لحاظ نمایید . با تشکر.

درصورتیکه برای خرید اینترنتی نیاز به راهنمایی دارید اینجا کلیک کنید


فایل هایی که پس از پرداخت می توانید دانلود کنید

نام فایلحجم فایل
nghsh_rvhanvn_v_bazaran_dr_anghlab_aslam_1842591_5193.zip30.4k

نظرسنجی

از کیفیت محصولات سایت راضی هستید ؟