داک فارسی بانک جامع تحقیق آماده و مقالات جهت استفاده عموم الخصوص دانش آموزان و دانشجویان

محبوبترین محصولات

تماس با مدیر 09393453403 50درصد تخفیف ویژه داک فارسی ها عضویت در کانال تلگرام منابع تحقیق از کتب مرجع و معتبر علمی هستند

اطلاعیه فروشگاه

برای ارتباط با مدیر می توانید از شماره 09393453403 و یا ایمیل docfarsi1@gmail.com استفاده نمایید . برای دریافت فایل در تلگرام هم می توانید به شماره 09393453403 پیام ارسال کنید .

تحقیق آماده در مورد بررسی حقوقی کودکان و نوجوانان بی سرپرست و بد سرپرست

بررسی حقوقی کودکان و نوجوانان بی سرپرست و بد سرپرست

 عنوان : بررسی حقوقی کودکان و نوجوانان بی سرپرست و بد سرپرست 

 فرمت : doc - ورد 2003 ( قابل ویرایش و اجرا در کلیه آفیس ها ) 

 تعداد صفحات : 21 صفحه - صفحه آرایی شده آماده چاپ ، صحافی و ارائه 

 فونت های استفاده شده : b titr و  b trafic (دانلود فونت های مورد نیاز) 

 پشتیبانی  :   09393453403 - 24 ساعته پاسخگو شما عزیزان هستیم - محمدی 

فهرست :


چکیده 3
قانون حمایت از کودکان و نوجوانان بی سرپرست و بدسرپرست 11
منابع 19


مقدمه :

فرزندخواندگی یکی از نهادهای حقوقی است که به موجب آن رابطه ی حقوقی بین زوجین سرپرست یا سرپرست منحصر با فرزندخوانده ایجاد می شود. این امر سابقه نسبتا طولانی در تاریخ زندگی بشر دارد، در زمان جاهلیت نیز مرسوم بوده و فرزندخوانده از تمام حقوق و تکالیف فرزند واقعی برخوردار بوده است. تا اینکه با نزول آیات 4 و 5 سوره احزاب فرزندخواندگی به معنایی که در زمان جاهلیت وجود داشت نسخ گردید، اما اصل فرزندخواندگی مورد تایید اسلام می باشد.
در ایران قانون حمایت از کودکان بدون سرپرست در سال 1353 تصویب شد و این قانون در سال 1392 با عنوان " قانون حمایت از کودکان و نوجوانان بی سرپرست و بد سرپرست" اصلاح و قانون سابق لغو گردید. مطابق این قانون، خانواده های فاقد فرزند یا دختران و زنان مجرد بالای سی سال می توانند کودکان یا نوجوانان بی سرپرستی و بدسرپرست که شرایط مقرر در این قانون را دارا می باشند سرپرستی نمایند. بعد از صدور حکم سرپرستی برخی از حقوق و تکالیف اولاد و والدین، مانند حضانت و نفقه در رابطه بین آنها جاری می شود. اما از حقوق دیگری از جمله ارث محروم می باشند که با توجه به مفاد ماده 14 قانون مذکور این مشکل چاره اندیشی شده است.
درج حکم فرزندخواندگی در شناسنامه فرزندخوانده و سرپرست با توجه به ماده 22 قانون فوق الذکر و جواز ازدواج سرپرست با فرزندخوانده که در تبصره ماده 26 همین قانون بیان شده است، از جمله نواقص و معضلات قانون مذکور می باشد که با هدف اصلی این قانون که در ماده 1، تامین نیازهای مادی و معنوی کودکان و نوجوانان می باشد در تعارض است.
قانون حمایت از کودکان و نوجوانان بی سرپرست و بد سرپرست که در تاریخ 31 شهریور ماه 1392 در مجلس شورای اسلامی تصویب و در تاریخ 10 مهر ماه 1392 به تایید شورای نگهبان رسیده است، در تاریخ اول آبان ماه 1392 از سوی رئیس جمهور برای اجرا ابلاغ شده است.
بر این اساس، سرپرستی کودکان و نوجوانان فاقد سرپرست به منظور تامین نیازهای مادی و معنوی آنان، با اذن مقام معظم رهبری و مطابق مقررات این قانون صورت می گیرد.
امور مربوط به سرپرستی کودکان و نوجوانان بی سرپرست، با سازمان بهزیستی کشور است که در این قانون به اختصار سازمان نامیده می شود.
کلیه اتباع ایرانی مقیم ایران می توانند سرپرستی کودکان و نوجوانان مشمول این قانون را با رعایت مقررات مندرج در آن و با حکم دادگاه صالح بر عهده گیرند.
ایرانیان مقیم خارج از کشور می توانند تقاضای سرپرستی خود را از طریق سفارتخانه یا دفاتر حفاظت از منافع جمهوری اسلامی ایران به سازمان بهزیستی کشور تقدیم کنند. سفارتخانه ها و یا دفاتر یاد شده موظفند در اجرای ایران قانون، با سازمان همکاری کنند و سازمان موظف است با حکم دادگاه صالح به درخواست متقاضی رسیدگی کند.
بر اساس این قانون، زن و شوهری که پنج سال از تاریخ ازدواج آنان گذشته باشد و از این ازدواج صاحب فرزند نشده باشند، مشروط به این که حداقل یکی از آنان بیش از سی سال سن داشته باشد، زن و شوهر دارای فرزند مشروط بر این که حداقل یکی از آنان بیش از سی سال سن داشته باشد و دختران و زنان بدون شوهر، در صورتی که حداقل سی سال سن داشته باشند، منحصراً حق سرپرستی اناث را خواهند داشت، می توانند سرپرستی کودکان و نوجوانان مشمول این قانون را از سازمان بهزیستی کشور درخواست کنند.
همچنین چنانچه به تشخیص سازمان پزشکی قانونی امکان بچه دار شدن زوجین وجود نداشته باشد، درخواست کنندگان از شرط مدت پنج سال مقرر این ماده مستثنی(زن و شوهری که پنج سال از تاریخ ازدواج آنان گذشته باشد) هستند.
چنانچه درخواست کنندگان سرپرستی از بستگان کودک یا نوجوان باشند، دادگاه با اخذ نظر سازمان بهزیستی کشور و با رعایت مصلحت کودک و نوجوان می تواند آنان را از برخی شرایط مقرر در این ماده مستثنی کند.
بر این اساس، اولویت در پذیرش سرپرستی به ترتیب با زن و شوهر بدون فرزند، سپس زنان و دختران بدون شوهر فاقد فرزند و در نهایت زن و شوهر دارای فرزند است.

منابع :


کاتوزیان، ناصر (۱۳۸۸)، قانون مدنی در نظم حقوقی کنونی
کاتوزیان، ناصر (۱۳۹۰)، حقوق مدنی خانواده، جلد دوم، تهران،
قرآن مجید
امام خمینی، روح الله (1422). استفتاءات. جلد3. چاپ پنجم. قم: دفتر انتشارات اسلامی وابسته به جامعۀ مدرسین حوزۀ علمیه.
جعفری لنگرودی، محمد جعفر (1378). ترمینولوژی حقوق. جلد4. چاپ چهاردهم. تهران: گنج دانش.
حلی، جمال‌الدین احمدبن محمد اسدی (1410). المقتصر من شرح المختصر. چاپ اول. مشهد: مجمع البحوت الاسلامیه.
دهخدا، علی اکبر (1340). لغت نامه. جلد11. چاپ چهاردهم. تهران: دانشگاه تهران.
دهخدا، علی اکبر و مصطفوی، حسن (1402). التحقیق فی کلمات القرآن الکریم. جلد 3. چاپ اول. تهران: مرکز الکتاب للترجمه و النشر.
رزاقی،رضا، (1385). فرزندپذیری، تهران. چاپ اول. تهران: انتشارات ادارۀ کل روابط عمومی سازمان بهزیستی.
سعدی، ابوجیب (1408). القاموس الفقهی لغت و اصطلاحات. چاپ دوم. دمشق، سوریه: دارالفکر.
صفایی، سید حسین؛ قاسم زاده، سید مرتضی (1389). حقوق مدنی اشخاص و محجورین. چاپ شانزدهم. تهران: سازمان مطالعه و تدوین کتب علوم انسانی دانشگاه‌ها (سمت).
طاهری، حبیب الله (1418). حقوق مدنی. جلد 3. قم: دفتر انتشارات اسلامی وابسته به جامعۀ مدرسین حوزۀ علمیۀ قم.
طوسی، ابوجعفر محمدبن حسن (1387). المبسوط فی فقه الامامیه. جلد 3. چاپ سوم. تهران: المکتبه المرتضویه لاحیاء الاثار الجعفریه.
عمید، حسن (1375). فرهنگ فارسی عمید. جلد3. چاپ پنجم. تهران: امیرکبیر.
عبادی، شیرین (1375): حقوق کودک. چاپ چهارم. تهران: نشر کانون.
عالمی طامه، حسن (1391). فرزندخواندگی در اسلام. چاپ اول. تهران: سازمان انتشارات پژوهشگاه فرهنگ و اندیشۀ اسلامی.عاملی شهید ثانی، زین‌الدین‌بن علی (1410). الروضه البهیه فی شرح اللمعه الدمشقیه المحشی. جلد7. چاپ اول. قم: کتابفروشی داوری.
عاملی، شهید اول، ابی‌عبدالله شمس‌الدین محمدبن جمال‌الدین مکی (1386). اللمعة الدمشقیة. مترجمان: محسن غرویان و علی شیروانی. جلد 2. چاپ سی و پنجم. قم: انتشارات دارالفکر.
عاملی، حر، محمدبن حسن (1409). تفصیل وسائل الشیعه الی تحصیل مسائل الشریعه. جلد 21. چاپ اول. قم: نشر مؤسسۀ آل البیت.
عابد خراسانی، محمودرضا (1389). درآمدی بر حقوق کودک مطالعه تطبیقی در نظام‌های حقوق ملی و بین المللی. چاپ اول. تهران: نشر میزان.

منابع از کتب معتبر علمی می باشد.

لینک دانلود را پس از پرداخت دریافت می کنید .

پرداخت توسط کلیه کارت های عضو شتاب امکان پذیر است .


اشتراک بگذارید:


پرداخت اینترنتی - دانلود سریع - اطمینان از خرید

پرداخت هزینه و دریافت فایل

مبلغ قابل پرداخت 3,900 تومان
کدتخفیف:

درصورتیکه برای خرید اینترنتی نیاز به راهنمایی دارید اینجا کلیک کنید


فایل هایی که پس از پرداخت می توانید دانلود کنید

نام فایلحجم فایل
brrsy_hghvghy_kvdkan_v_nvjvanan_by_srprst_v_bd_srp_1836205_8152.zip42.6k

نظرسنجی

از کیفیت محصولات سایت راضی هستید ؟