داک فارسی بانک جامع تحقیق آماده و مقالات جهت استفاده عموم الخصوص دانش آموزان و دانشجویان

محبوبترین محصولات

تماس با مدیر 09393453403 50درصد تخفیف ویژه داک فارسی ها عضویت در کانال تلگرام منابع تحقیق از کتب مرجع و معتبر علمی هستند

اطلاعیه فروشگاه

برای ارتباط با مدیر می توانید از شماره 09393453403 و یا ایمیل docfarsi1@gmail.com استفاده نمایید . برای دریافت فایل در تلگرام هم می توانید به شماره 09393453403 پیام ارسال کنید .

تحقیق آماده در مورد احکام و فواید ختنه کردن از نظر اسلام و طب

احکام و فواید ختنه کردن از نظر اسلام و طب

 عنوان : احکام و فواید ختنه کردن از نظر اسلام و طب 

 فرمت : doc - ورد 2003 ( قابل ویرایش و اجرا در کلیه آفیس ها ) 

 تعداد صفحات : 11 صفحه - صفحه آرایی شده آماده چاپ ، صحافی و ارائه 

 فونت های استفاده شده : b titr و  b trafic (دانلود فونت های مورد نیاز) 

 پشتیبانی  :   09393453403 - 24 ساعته پاسخگو شما عزیزان هستیم - محمدی 

فهرست :


مقدمه 3
فواید و حكمت های ختنه کردن 5
ختنه از نظر پزشکان 7
فواید ختنه از نظر پزشکان 7
بهترین زمان برای ختنه چه زمانی است؟ 8
در مورد نوزادانی که دچار مشکل هستند، چه توصیه‌ای دارید؟ 8
آیا ختنه خطری هم دارد؟ 8
چه مراقبت‌هایی بعد از ختنه لازم است و چه توصیه‌هایی به والدین کودک دارید؟ 9
مراجع: 9


مقدمه :

ختنه کردن یکی دیگری از انواع عملیات بدنی بوده که برای رفع مشکل و استراحت جسمی انسان از نیازمندی‌های مبرم است که نظر به درخواست تعدادی از دوستان و کاربران گرامی این مطلب را برای وضاحت موضوع تهیه دیده ایم که اینک تعریف کامل آنرا ذیلا می‌خوانیم:

اصل ختنه در لغت قطع را گویند، وختان جای قطع قلفه و پوستی که می‌پوشاند حشفه‌ای ذکر را، چنانچه اطلاق ختان بر موضع قطع می‌گردد.و معنى اصطلاحی ختنه از معنای لغوی آن نزد فقهاء بسیار زیاد دور نبوده، از همین رو فقهاء آنرا چنین تعریف می‌نمایند: «فختان الذكر هو قطع الجلدة التی تغطی الحشفة».

ختنه کردن چنانچه فوقا تذکر گردید؛ به معنی بریدن مقداری از پوست ذَکَر است و جزوِ سنت‌های فطری به شمار می‌رود و کار بسیار سنجیده‌ای است؛ زیرا باعث صحت و نظافت می‌شود و از جمع شدن مکروب و باقی‌مانده‌ی ادرار در لای آن جلوگیری می‌نماید و همچنین از التهاب جلوگیری می‌کند.سنت است که در روز هفتم پس از تولد عمل ختنه کردن انجام شود. در صورتی‌که کودکی تحمل درد و خون‌‌ریزی ناشی از ختنه را نداشته باشد واجب است که ختنه را تأخیر انداخت.علماء احکام فقهی آن را مورد بحث قرار داده، عده‌ای آنرا واجب و برخی‌ها آنرا مستحب دانسته اند؛ اینک ما تفصیل مذاهب اسلامی را ذیلا بیان می‌نمایم:
ختنه از نظر مالکیه و حنفیه سنت و از نظر شافعیه و حنابله واجب است.
علمای شافعی بر این باورند که ختنه بهتر است در روز هفتم پس از تولد انجام بگیرد و قبل از آن کراهت دارد؛ زیرا بیقهی از حضرت عایشه (رضی الله عنها) روایت می‌نماید که: “رسول خدا (صلی الله علیه وسلم) در روز هفتم حسن و حسین (رضی الله عنهم) را ختنه نمود”.

اما مالکیه و حنفیه می‌گویند سنت است در فاصله هفت تا ده سالگی ختنه انجام بگیرد، و از نظر آنها در روز هفتم یا قبل از آن کراهت دارد.
دلیل حنفیه و مالیکه حدیث مرفوعِ ابن عباس بوده که رسول الله(صلی الله علیه وسلم) فرموده اند: [الختان سنة للرجال مكرمة للنساء] ختنه دختران نیز که معمولاً بیشتر در مناطق گرم سیر انجام می‌گیرد، از نظر فقهای مالکی مستحب و از نظر فقهای حنبلی و شافعی همانند ختنه پسران واجب است.
در مورد مشروعیت ختنه کردن دختران و پسران احادیث زیادی وارد شده از جمله حضرت عمار بن یاسر (رضی الله عنهما) روایت می‌نماید که رسول الله (صلی الله علیه وسلم) فرموده است: [عشر من الفطرة المضمضة والاستنشاق والسواك وقص الشارب وتقلیم الاظفار ونتف الابط وحلق العانة وغسل البراجم والانتضاح بالماء والختان]
ترجمه: {ده چیز جزو فرهنگ و سنت‌های فطری اند: کوتاه کردن بروت، گذاشتن ریش، مسواک زدن، گردانیدن آب در بینی، گرفتن ناخن، شستن لایه و میانه انگشتان، کندن موی بغل، تراشیدن موی زیر ناف (شرمگاه)، طهارت پس از قضای حاجت (استنجاء) و ختنه فرزندان}.

شوکانی می‌گوید: واقعیت این است که دلیلی برای واجب بودن ختنه وجود ندارد و تنها سنت بودن آن برای دختر و پسر ثابت است و همچنان در حدیث: “پنج چیز جزو سنت بشری است…” به آن اشاره شده است؛ زیرا زمانی می‌توان چیزی را واجب دانست که دلیل قاطعی برای وجوب آن وجود داشته باشد.

اما در مورد ختنه کردن دختران بهتر آن است که با مشورت طبیب حاذق و مسلمان که پا بند ارزش‌های دینی بوده و با توجه به وضع و شرایط فردی و محیط به آن اقدام شود.

عملیات ختنه کردن به عنوان عمل مشروع و سنت فطری، میان تمام اهل ادیان آسمانی یک عمل معمول بوده و تمام شرایع من قبلنا بدان حکم نموده بود.

منابع :


– فيروز آبادي، مجد الدین، القاموس المحيط ج3 ص1983، لسان العرب لابن منظور ج4 ص26، المصباح المنير مادة ختن.
– شيرازي، المجموع شرح المهذب ج1 ص349، تحفة المودود بأحكام المولود، ابن القيم ص138، مسلم كتاب الفضائل – فضل إبراهيم عليه السلام.
– الدردير،ابو البركات، سيدى احمد، الشرح الكبير: طبع احياء الكتب العربية عيسى البابى الحلبي ج2 ص 126.
– شرح العناية على الهداية في تكملة الفتح: 99/8.
– نووي، المجموع ج1 ص349.
– مقدسي، ابن قدامة، المغني، ج1 ص70-71.
– بيهقي، أحمد بن الحسين بن علي بن موسى الخُسْرَوْجِردي الخراساني، أبو بكر (المتوفى : 458هـ): شعب الإيمان، ناشر : مكتبة الرشد للنشر والتوزيع – رياض، طبع : اول، 1423 هـ – 2003 م ج8 ص224.
– الشرح الصغير 2 / 151 .
– حاشية ابن عابدين 5 / 479، والاختيار 4 / 167 .
– حديث : ” الختان سنة للرجال مكرمة للنساء ” . أخرجه أحمد ( 5 / 75 – ط الميمنية ) والبيهقي في سننه ( 8 / 325 – ط دائرة المعارف العثمانية ) من حديث أسامة الهذلي، وأعله البيهقي بأحد رواته .
– حاشية الدسوقي 4 / 28 .
– كشاف القناع 1 / 80، والإنصاف 1 / 123 .
– المجموع 1 / 298.
– بیهقی، سنن الکبری، ج 1 ص 53.
– شوکانی، نیل الاوطار ج 1 ص 293.
– تنبيه الامتنان بالأمر بالاختتان، الحافظ بن عساكر ص28.
– موسوعة تربية الأجيال، ص75.
– منهج التربية النبوية للطفل، ص69.
– گایتون، پروفسور آرتور، فیزیولوژی پزشکی، ترجمه‌ی فرخ شادان، تهران، انتشارات چهر، 1375 ش.ج 2، ص 1498.
– دستجردی، وحید، سیف‌الله، بهداشت اسلامی، پایان‌نامه‌ی انترنی دانشگاه علوم پزشکی تهران، 1373 ش. ص 56.
– رجحان، محمد صادق، بافت ‌شناسی پزشکی، تهران، انتشارات چهر، چاپ پنجم، 1376 ش. ص 720.
– تاناگو، امیل و همکاران، اورولوژی عمومی اسمیت، ترجمه‌ی دکتر حمید جزایری و دکتر فرهاد سپه، انتشارات آینده‌سازان، 1371 ش. ص 211.
– سالم، مختار، الطب الإسلامی بین العقیدة والإبداع، بیروت، مؤسسه المعارف، 1988 م. ص 444.
– تاناگو، امیل و همکاران، مروری جامع بر اورولوژی اسمیت، ترجمه‌ی دکتر رامین خدام و دکتر سید علیرضا خلیلی، نشر دیباج، 1379 ش. ص 293.

منابع از کتب معتبر علمی می باشد.

لینک دانلود را پس از پرداخت دریافت می کنید .

پرداخت توسط کلیه کارت های عضو شتاب امکان پذیر است .


اشتراک بگذارید:


پرداخت اینترنتی - دانلود سریع - اطمینان از خرید

پرداخت هزینه و دریافت فایل

مبلغ قابل پرداخت 3,900 تومان
کدتخفیف:

درصورتیکه برای خرید اینترنتی نیاز به راهنمایی دارید اینجا کلیک کنید


فایل هایی که پس از پرداخت می توانید دانلود کنید

نام فایلحجم فایل
ahkam_v_fvayd_khtnh_krdn_az_nzr_aslam_v_tb_1825378_3513.zip26.9k

نظرسنجی

از کیفیت محصولات سایت راضی هستید ؟