داک فارسی بانک جامع تحقیق آماده و مقالات جهت استفاده عموم الخصوص دانش آموزان و دانشجویان

محبوبترین محصولات

تماس با مدیر 09393453403 50درصد تخفیف ویژه داک فارسی ها عضویت در کانال تلگرام منابع تحقیق از کتب مرجع و معتبر علمی هستند

اطلاعیه فروشگاه

برای ارتباط با مدیر می توانید از شماره 09393453403 و یا ایمیل docfarsi1@gmail.com استفاده نمایید . برای دریافت فایل در تلگرام هم می توانید به شماره 09393453403 پیام ارسال کنید .

تحقیق آماده در مورد اهميت و فوائد زكات در اسلام

اهميت و فوائد زكات در اسلام

 عنوان : اهميت و فوائد زكات در اسلام 

 فرمت : doc - ورد 2003 ( قابل ویرایش و اجرا در کلیه آفیس ها ) 

 تعداد صفحات : 15 صفحه - صفحه آرایی شده آماده چاپ ، صحافی و ارائه 

 فونت های استفاده شده : b titr و  b trafic (دانلود فونت های مورد نیاز) 

 پشتیبانی  :   09393453403 - 24 ساعته پاسخگو شما عزیزان هستیم - محمدی 

  ★  تحقیق دارای نتیجه گیری است .

فهرست :


مقدمه 3
برخی فوائد اجتماعي ، تربيتى و دینی زكات : 6
نتیجه گیری 13
منابع 14


مقدمه :

طوریکه از عنوان این مبحث پیداست در این مقاله سعی بعمل آمده تا اهمیت و فوائد زکات را در اسلام بیان نموده و آثار اجتماعی، دینی و اقتصادی این فریضه را به یاری و مددگاری باری جل جلاله به محضر شنونده گان و خوانندگان ارائه دارم.
“زکات” واژۀ عربي بوده به معاني متعددی همچو پاکی، نمو، رشد، زیادت، برکت، دستگیری وغیره آمده؛ این کلمه در متون دینی به نام صدقات نیز مسمی گردیده چنانچه الله متعال پیرامون اصناف مصارف آن ارشاد می فرماید: ( إِنَّمَا الصَّدَقاتُ لِلْفُقَراءِ وَالْمَساكِينِ وَالْعامِلِينَ عَلَيْها وَالْمُؤَلَّفَةِ قُلُوبُهُمْ وَفِي الرِّقابِ وَالْغارِمِينَ وَفِي سَبِيلِ اللهِ وَابْنِ السَّبِيلِ فَرِيضَةً مِنَ اللهِ وَاللهُ عَلِيمٌ حَكِيمٌ)([1] )
“جز این نیست که زکات صرف می شود برای فقراء، مساکین، کارمندانی که مقرر اند در جمع آوری زکات و گروهی که دلهای شان تألیف می گردد. و در آزاد کردن بردگان و در ادای دین قرضداران و در راه الله و برای مسافران، ( این مصارف ) از جانب الله تعیین شده است و الله دانا و با حکمت است.”
زمانیکه به آیات قرآن کریم واحادیث نبوی(صلی الله علیه وسلم) نظر بیفگنیم در خواهیم یافت که هر دو کلمه به یک معنی بوده یعنی هر دوی آنها به معنای زکات فرضی اطلاق شده است همچنان به لفظ انفاق و مشتقات آن نیز بکار رفته است .اما آنچه که میان مردم مشهور است، غالباً واژۀ زکات به مفهوم زکات فرضی وکلمۀ صدقات بیشتر در موارد خیرات وصدقات نفلی استعمال میشود.

زكات يكى از اركان اسلام است، كه شخص توانگر بدون پرداخت زكات، اسلامش كامل نمى‌شود، رسول الله صلی الله علیه وسلم مى ‌فرمايد: « بُنِيَ الإِسلامُ عَلى خَمْسٍ: شَهادَةِ أَنْ لا إِلهَ إلاَّ الله، وَأَنَّ محمداً رسولُ الله، وَإقامِ الصلاةِ، وإِيتاءِ الزَّكاةِ، وَحَجِّ الْبيْتِ، وصَوْمِ رَمَضانَ»([2]). «اسلام بر پنج اصل بنا نهاده شده است: شهادت دادن به اينكه نيست معبودى كه شايسته پرستش باشد بحق مگر الله، و اينكه محمد صلی الله علیه و سلم فرستادة خداست، و نمازگزاردن، و دادن زكات، و رفتن بسوى خانه خدا براى اداى حج و عمره، و روزه رمضان گرفتن». و چنانچه كسى وجوب زكات را انكار نمايد كافر و مرتد شناخته مى‌شود.

و همچنين اگر فردى در پرداخت آن بخل ورزد و يا بطوركامل پرداخت ننمايد مستحق عذاب خداوند خواهد شد، خداوند مى‌فرمايد: ﮋ ﯲ ﯳ ﯴ ﯵ ﯶ ﯷ ﯸ ﯹ ﯺ ﯻ ﯼ ﯽﯾ ﯿ ﰀ ﰁ ﰂﰃ ﰄ ﰅ ﰆ ﰇ ﰈ ﰉﰊ ﰋ ﰌ ﰍ ﰎﰏ ﰐ ﰑ ﰒ ﰓﰔﮊ ([3])

«آنان كه نسبت به آنچه خدا از فضل خويش به آنان عطا فرموده بخل مى ‌ورزند، گمان نكنند كه اين كار به سود آنها است، بلكه براى آنها شر است؛ بزودى در روز قيامت آنچه را در باره آن بخل ورزيده‌اند طوق گردنشان مى‌شود و ميراث آسمانها و زمين از آنِ خداست، و خداوند، از آنچه انجام مى‌دهيد، آگاه است». و مى‌فرمـايـد: ﮋﮂ ﮃ ﮄ ﮅ ﮆ ﮇ ﮈ ﮉ ﮊ ﮋ ﮌ ﮍ ﮎ ﮏ ﮐ ﮑ ﮒ ﮓ ﮔ ﮕ ﮖ ﮗ ﮘ ﮙﮚ ﮛ ﮜ ﮝ ﮞ ﮟ ﮠ ﮡ ﮢ ﮣ ﮊ ( [4] ) «و مردمى كه زر و سيم را مى‌اندوزند، و آن را در راه خدا انفاق نمى‌كنند، به عذابى دردناك بشارتشان ده، روزى كه آن زر و سيم در آتش جهنم گداخته شود، و پيشانی و پهلو و پشت آنها با آن داغ کرده شود، و گفته شود: اينست آنچه اندوخته كرديد براى خويش، پس بچشيد سزاى آنچه اندوختيد».

در صحيح بخارى آمده است كه پيامبر صلی الله علیه وسلم فرمودند: «مَنْ آتَاهُ الله مَالاً فَلَمْ يُؤَدِّ زَكَاتَهُ، مُثِّلَ لَهُ مَالُهُ شُجَاعًا أَقْرَعَ، لَهُ زَبِيبَتَانِ يُطَوِّقُهُ يَوْمَ الْقِيَامَةِ، يَأْخُذُ بِلِهْزِمَتَيْهِ – يَعْنِى بِشِدْقَيْهِ – يَقُولُ: أَنَا مَالُكَ أَنَا كَنْزُكَ»([5]). «كسيكه خداوند به او مالى عطـا فرمايـد و زكاتش را ندهد، روز قيامت آن مال بصورت مار كچلى كه دو نقطه سياه بر روى چشم دارد ظاهر مى‌شود، و دور گردنش مى‌پيچد سپس استخوان بيخ دو گوشش را می‌گيرد و می‌گويد: من مال تو ام من گنج تو ام».

منابع :


1) سوره التوبه آیه 60
2) بخارى، أبو عبد الله محمد بن إسماعيل بن إبراهيم بن المغيرة البخاري، (المتوفى : 256هـ) صحیح البخاری الناشر : دار الشعب – القاهرة الطبعة: الأولى، 1407،ج 1 ص 232. و النيسابوري، أبوالحسين مسلم بن الحجاج بن مسلم القشيري . صحيح مسلم ، بيروت : دار الجيل بيروت ج 2 ص 121.
3) سوره العمران : آیه 180
4) سوره التوبه 34-35
5) بخاري : ج 5 ص 210 و مسلم ج 4 ص 43.
6) مسلم : ج 5 ص 140.
7) سوره التوبه : 5
8) سوره التوبه : 103
9) سوره التوبة: 103
10) صحیح مسلم : ج 2 ص 474
11) سوره البقره : 261
12) سوره البقرة: 276
13) سوره الروم: 39
14) بخارى ومسلم.
15) الجامع الصحيح سنن الترمذي، محمد بن عيسى أبو عيسى الترمذي السلمي، الناشر: دار إحياء التراث العربي – بيروت، ج 3 ص 232
16) سوره الذاریات : 19
17) سوره الحشر : آیه 7
18) سوره الاعراف: آیه 156

منابع از کتب معتبر علمی می باشد.

لینک دانلود را پس از پرداخت دریافت می کنید .

پرداخت توسط کلیه کارت های عضو شتاب امکان پذیر است .


اشتراک بگذارید:


پرداخت اینترنتی - دانلود سریع - اطمینان از خرید

پرداخت هزینه و دریافت فایل

مبلغ قابل پرداخت 8,900 تومان
کدتخفیف:
بسم الله الرحمن الرحیم . تحقیق ها و مقالات موجود در سایت همگی در قالب فایل ورد صفحه آرایی شده و آماده چاپ و ارائه می باشند.متن و محتوا برگرفته از اینترنت و سایت های اینترنتی معتبر می باشد . که دارای منبع و رفرس موثق نیز هستند که با کمی جستجو در اینترنت بطور رایگان قابل دسترسی اند لاکن محصولات سایت مخصوص کسانس هستند که وقت جستجو و ویرایش و صفحه آرایی را ندارند یا از دانش لازم برای اینکار برخوردار نیستند . لذا شرایط و مطالب گفته شده را قبل از خرید حتما لحاظ نمایید . با تشکر.

درصورتیکه برای خرید اینترنتی نیاز به راهنمایی دارید اینجا کلیک کنید


فایل هایی که پس از پرداخت می توانید دانلود کنید

نام فایلحجم فایل
ahmt_v_fvaed_zat_dr_aslam_1818066_3486.zip37.8k

نظرسنجی

از کیفیت محصولات سایت راضی هستید ؟