داک فارسی بانک جامع تحقیق آماده و مقالات جهت استفاده عموم الخصوص دانش آموزان و دانشجویان

محبوبترین محصولات

تماس با مدیر 09393453403 50درصد تخفیف ویژه داک فارسی ها عضویت در کانال تلگرام منابع تحقیق از کتب مرجع و معتبر علمی هستند

اطلاعیه فروشگاه

برای ارتباط با مدیر می توانید از شماره 09393453403 و یا ایمیل docfarsi1@gmail.com استفاده نمایید . برای دریافت فایل در تلگرام هم می توانید به شماره 09393453403 پیام ارسال کنید .

تحقیق آماده در مورد اوصاف متقین در نهج البلاغه

اوصاف متقین در نهج البلاغه

 عنوان : اوصاف متقین در نهج البلاغه 

 فرمت : doc - ورد 2003 ( قابل ویرایش و اجرا در کلیه آفیس ها ) 

 تعداد صفحات : 25 صفحه - صفحه آرایی شده آماده چاپ ، صحافی و ارائه 

 فونت های استفاده شده : b titr و  b trafic (دانلود فونت های مورد نیاز) 

 پشتیبانی  :   09393453403 - 24 ساعته پاسخگو شما عزیزان هستیم - محمدی 

  ★  تحقیق دارای نتیجه گیری است .

  ★   برای تحقیق پیشنهادات ارائه شده است .

فهرست :


چکیده 3
مقدمه 5
« جايگاه پارسيان » 6
صفت پرهيزگاران در قرآن 8
فضائل اخلاقي پرهيزكاران 9
ترتيل قرآن 9
شب زنده دارى اهل تقوا 10
قرآن و شب زنده دارى 11
كارنامه روزانه ى اهل تقوا 14
نگرش اهل تقوا به اعمالشان 16
علت آشفتگى اهل تقوا 18
چرا مردم پرواپيشه گان، را ديوانه پنداشته و علت اين داورى چيست؟ 19
مفهوم علم و بردبارى 20
ترس اهل تقوا از تعريف ديگران 21
نتيجه گيري 23
پيشنهادات 24
منابع 24


چکیده :

خطبه متقین که معروف به خطبه همام است مربوط به پاسخ امام علی (ع) به سوال یکی از اصحاب باوفای خود به نام همام است که از ایشان درخواست کرد که پارسایان را بگونه ای توصیف نمایند که گویی به آن ها مینگرد. امام (ع) در ابتدا به همان آیه 128 سوره حل بسنده کرد ، اما همام با اصراری که ورزید ، امام علی (ع) خطبه یاد شده را به تفصیل بیان فرمودند.
طبق کتاب شرح و ترجمه نهج البلاغه محمد دشتی این خطبه را می توان به چهار بخش اصلی و عمده در مورد توصیف متقین تقسیم کرد که عبارتند از : 1) سیمای پرهیزکاران 2) شب پرهیزکاران 3) روز پرهیزکاران 4) نشانه های پرهیزکاران .
در ابتدای این خطبه امام علی (ع) به بی نیازی خداوند به پیروی از او می پردازد. تقوا که از کلمه « وقی » گرفته شده است به معنای حفظ و صیانت و نگهداری خود از خطا ، گناه ، پلیدی و زشتی است. در قسمت دیگر به جایگاه پارسایان اشاره می کند. و می فرماید : « فالمتقون فيها هم أهل الفضائل » ، « با تقوايان در دنيا اهل فضيلت ها هستند ».در ادامه خطبه به اهل اعتدال بودن متقین اشاره می کند که آن ها از تفریط و افراط خودداری می کنند و طبق عبارت « نزَّلت أنفسهم منهم في البلاء كالّتي نزَّلَت في الرَّفاء » « حالات نفساني آنان در زمان سختي ها ، با زمان گشايش وراقمي يكسان است برمي آيد ».پارسایان از مناعت نفس بالایی برخوردار هستند. از دیگر خصوصیاتی که امیر المؤمنین امام علی (ع) در مورد پارسایان می فرمایدعشق به لقاء الله است و اینکه از بصیرت بالایی برخوردارند که گویی بهشت و جهنم را می بینند.
در قرآن کریم در آیات 16 و 17 سوره آل عمران به معرفی بندگان پرهیزگار می پردازد و برای آن ها 6 صفت را بیان می کند که عبارتند از : 1) متقین اهل دعا و نیایش هستند و در مورد اعمال خود احساس مسئولیت می کنند. 2) پرهیزگاران اهل صبر و استقامتند. 3) پارسایان راستگو و درستکار هستند. 4) آن ها خاضع و فروتن هستند 5) متقین اهل انفاق در راه خداوند می باشند 6) پرهیزگاران اهل نمازشب و استغفار و طلب آمرزش هستند.
امام علی (ع) در جای دیگر ازاین خطبه پربار به اهل نماز شب بودن پرهیزگاران اشاره می کند و می فرمایند « اما الليل فصافون اقدامهم، تالين لاجزاء القرآن يرتلونها ترتيلا » «اما در شب، به پا مى خيزند "و بالها را مى گشايند پرواز ملكوتى را آغاز مى كنند" و بخشهاى قرآن را با آهنگ نيكو، تلاوت نموده "دلها را به مضامين عاليه ى آيات الهى پيوند مى دهند".» که گویی در این بخش امام (ع) به تفسیر سوره مزمل می پردازد و پرهیزکاران را افرادی می داند که در نیمه های شب بپا می خیزند و به راز و نیاز با محبوب ازلی و ابدی خود می پردازند و قرآن را شمرده شمرده تلاوت می کنند به گونه ای که معنای آن را درک کنند. در بخش بعدی خطبه متقین به کارنامه ی اهل تقوا اشاره می کند و آنان را در روز مردانی بردبار و دانشمندانی نیکوکار و تقوا پیشگانی معرفی می کند که از خشیت الهی خوف و ترس دارند. در قسمت دیگر خطبه به نگرش متقین نسبت به اعمالشان می پردازد که نگرش آن ها نسبت به اعمال خود به گونه ای است که به اعمال کم و اندک راضی نمی شوند و اعمال بسیار خود را بزرگ و فراوان نمی پندارند.
امام علی (ع) در بخش دیگر از این خطبه به علت آشفتگی اهل تقوا می پردازد و توضیح می دهد که چرا مردم پرواپیشگان را دیوانه می پندارند و علت این داوری چیست؟ که در مقاله حاضر مفصل به آن پرداخته شده است.
نتیجه ای که از این خطبه گرفته شده است این است که پرهیزگاران طبق فرموده امام علی (ع) در تمامی حالات فکر وذکر آنان خداوند است و این که این خطبه گویی به صفات امامان معصوم (ع) ما اشاره می فرمایند. واینکه نمونه کامل متقین و پارسیان طبق فرموده امام علی (ع) همان معصومین (ع) هستند.
وبر طبق مطالب مقاله پیشنهاداتی از قبیل اینکه در کتب درسی دین و زندگی به منظور افزایش آگاهی نوجوانان از نهج البلاغه ، درسی به عنوان نهج البلاغه گذاشته شود و اینکه در رسانه های کشور به برنامه هایی برای شناخت فراز های بلن عرفانی نهج البلاغه گذاشته شود و اینکه در قانون اساسی ، قانونی کذاشته شود که نمایندگان مردم حتما بای از نهج البلاغه داشته باشند.

مقدمه :

خطبه متقين معروف به خطبه هَمّام ، يكي از فرازهاي بلند عرفاني و ترتيبي نهج البلاغه است . امام علي (ع) ، اين سخنراني را در پاسخ به درخواست صحابي پارسا و باوفايش به نام همّام ايراد فرمود . همّام كه مردي پرهيزگار و عابد بود ، به اميرمؤمنان عرض كرد : پارسايان را به گونه اي توصيف فرما كه گويا به آن ها مي نگرم . امام علي در جواب او به اين عبارت بسنده كردند : « يا هَمّام ، اِتّق الله و احسين ، فإن الله معَ الذين اتّقوا و الّذين هُم محسِنون » ( نحل – 128 ) يعني همام ، پارسا و نيكوكار باش خداوند با پرهيزكاران و محسنان است . همّام به اين پاسخ كوتاه اكتفا نكرد و از آن حضرت مصرّانه خواست تا صفات متقين را به تفصيل بيان فرمايد . امام (ع) با مشاهده اصرار وي پس از حمد و ثناي خداوند ، خطبه ياد شده را ايراد فرمودند .( تفسیر نهج البلاغه دشتي – 1386- 287 )

در اين سخنراني پرشور و عرفاني ، امام علي (ع) به توصيف مردان خدا و اولياي الهي مي پردازد و بينش و منش آنان را در زندگاني چند روزه دنيا ، با بياني ملكوتي به نمايش مي گذارد . در اين نوشتار كوتاه به شرح آن سخنان گهر بار مي پردازيم باشد كه اين مائده ي الهي را توشه راهمان سازيم « فإن الله سبحانهُ و تعالي خَلقَ الخَلقَ حينَ خلقَهُم غَنيّا عن طاعَبتهم ، آمنا مِن معصيَتهِم ، لأنَهُ لا تضُرّهُ معصيه مَنْ عَصاهُ ، و لا تنفعُهُ طاعهُ مَن أطاعَهُ » ترجمه : خداوند خلائق را آفريده در حالي كه از پيروي آنان بي نياز بود و از نافرمانيشان در امان ، زيرا سرپيچي عصيانگران به او زياني نمي رساند و اطاعت پيروان نيز براي او سودي ندارد . شرح : اگر انسان ، عظمت جهان و گستردگي پهند هستي را در نظر آورد به راز سخن امام علي (ع) در خصوص بي نيازي خداوند نسبت به جهانيان بهترين پي مي برد و خود و ديگران را در محضر ، آفريدگار گيتي ، خود و ناچيز مي بيند .

انسان يكي از موجودات روي زمين است ، و كره زمين ، يكي از كرات منظومه شمسي است ، و منظومه شمسي ، بخشي از صد ميليارد ستاره كهكشان راه شيري است و آن كهكشان با عظمت نيز يك عضو از بيش از دويست ميليارد كهكشان هاي قابل مشاهده در جهان طبيعي است ، و مجموعه اين اجرام غول آسا ، تنها چهار در صد از ماده عالم طبيعت را تشكيل مي دهد و كل عالم طبيعت بخشي از جهان هستي به حساب مي آيد با اين بيان تا حدودي عظمت و كبريايي آفريننده جهان و فردي خلائق در پيشگاه كردگار بزرگ عالم روشن مي گردد و بي نيازي خداوند نسبت به اطاعت يا عدم اطاعت انسان ها تبيين مي شود در پرتو آنچه گذشت متانت وصحت سخن اميرالمؤمنان (ع) به خوبي روشن مي گردد . ( شرح خطبه متقین ، 20- 23 )

منابع :


1- ( دشتی محمد ( 1386 ) , تفسیر نهج البلاغه , چاپ دوم , انتشارات سنبله , مشهد )
2- ( شجاعی سید مهدی ( 1382 ) ، شرح خطبه متقین ، چاپ سوم ، انتشارات راه علم ، تهران )
3- ( ضیا آبادی سید محمد رضا ( 1374 ) , شب مردان خدا , چاپ هفتم , انتشارات مرکز چاپ و نشر بنیاد بعثت , چاپ هفتم , تهران )
4- ( عزیزی عباس ( 1378 ) , فضایل و آثار نماز شب , چاپ ششم , انتشارات نبوغ , قم )
5- ( علی قلی محمد مهدی ( 1376 ) , سجاده عشق , چاپ دوم , انتشارات ستاد اقامه نماز , قم )
6- ( کاشانی فتح الله ( 1387 ) , ترجمه و شرح نهج البلاغه , جلددوم , چاپ اول , انتشارات راه علم , تهران )
7- ( مطهری استاد مطهری ( 1381 ) , سیری در نهج البلاغه , جلد 1 , چاپ بیست و هفتم , انتشارات صدرا , تهران )
8- ( مطهری استاد مرتضی ( 1381 ) , ده گفتار , چاپ هجدهم , انتشارات صدرا , قم )
9- ( مکارم شیرازی آیت الله ( 1384 ) , تفسیر نمونه , جلد دوم , چاپ چهل و یکم , انتشارات دارالکتب الاسلامیه , تهران )

منابع از کتب معتبر علمی می باشد.

لینک دانلود را پس از پرداخت دریافت می کنید .

پرداخت توسط کلیه کارت های عضو شتاب امکان پذیر است .


اشتراک بگذارید:


پرداخت اینترنتی - دانلود سریع - اطمینان از خرید

پرداخت هزینه و دریافت فایل

مبلغ قابل پرداخت 8,900 تومان
کدتخفیف:
بسم الله الرحمن الرحیم . تحقیق ها و مقالات موجود در سایت همگی در قالب فایل ورد صفحه آرایی شده و آماده چاپ و ارائه می باشند.متن و محتوا برگرفته از اینترنت و سایت های اینترنتی معتبر می باشد . که دارای منبع و رفرس موثق نیز هستند که با کمی جستجو در اینترنت بطور رایگان قابل دسترسی اند لاکن محصولات سایت مخصوص کسانس هستند که وقت جستجو و ویرایش و صفحه آرایی را ندارند یا از دانش لازم برای اینکار برخوردار نیستند . لذا شرایط و مطالب گفته شده را قبل از خرید حتما لحاظ نمایید . با تشکر.

درصورتیکه برای خرید اینترنتی نیاز به راهنمایی دارید اینجا کلیک کنید


فایل هایی که پس از پرداخت می توانید دانلود کنید

نام فایلحجم فایل
avsaf_mtghyn_dr_nhj_alblaghh_1816371_3708.zip59.3k

نظرسنجی

از کیفیت محصولات سایت راضی هستید ؟