داک فارسی بانک جامع تحقیق آماده و مقالات جهت استفاده عموم الخصوص دانش آموزان و دانشجویان

محبوبترین محصولات

تماس با مدیر 09393453403 50درصد تخفیف ویژه داک فارسی ها عضویت در کانال تلگرام منابع تحقیق از کتب مرجع و معتبر علمی هستند

اطلاعیه فروشگاه

برای ارتباط با مدیر می توانید از شماره 09393453403 و یا ایمیل docfarsi1@gmail.com استفاده نمایید . برای دریافت فایل در تلگرام هم می توانید به شماره 09393453403 پیام ارسال کنید .

تحقیق آماده در مورد فلسفه ی حجاب

فلسفه ی حجاب

 عنوان : فلسفه ی حجاب 

 فرمت : doc - ورد 2003 ( قابل ویرایش و اجرا در کلیه آفیس ها ) 

 تعداد صفحات : 14 صفحه - صفحه آرایی شده آماده چاپ ، صحافی و ارائه 

 فونت های استفاده شده : b titr و  b trafic (دانلود فونت های مورد نیاز) 

 پشتیبانی  :   09393453403 - 24 ساعته پاسخگو شما عزیزان هستیم - محمدی 

  ★  تحقیق دارای نتیجه گیری است .

فهرست :


چکیده 3
مقدمه 3
حجاب چیست؟ 4
تاریخچه حجاب 5
پوشش زن در ایران باستان 5
پوشش زن در ایران بعد از اسلام 6
اهمیت و ضرورت حجاب 7
فواید حجاب 8
داستان هایی از زنان محجبه 9
راه های تقویت و توسعه فرهنگ حجاب در جامعه 11
نتیجه گیری 13
منابع 14


چکیده :

در هر جامعه نوع و کیفیت لباس زنان و مردان ، افزون برآن که از شرایط اقتصادی ، اجتماعی و اقلیمی آن جامعه پیروی می کند ، به شدت تابع جهان بینی و ارزش های حاکم برفرهنگ آن جامعه و حتی مبین و آیینه آن جهان بینی است . لباس نه تنها تحت تاثیر فرهنگ جامعه است ، بلکه معرف شخصیت تک تک افراد و در نتیجه فرهنگ عمومی جامعه نیز می باشد . بررسی تاریخ نشان می دهد مردم شریف ایران حجاب را به عنوان ارزشی والا پاس داشته و زنان ایرانی با پوشش کامل ظاهر می گشته اند و به آن افتخار می نموده اند . بنابراین پوشش زن از نظر فرهنگ ایرانی اعم از ملی و اسلامی ، پوششی کاملا مشخص و منحصر به فرد یعنی چادر و پاس داشتن فرهنگ غنی کشورمان ایران است . آنچه که پیش روی دارید حاصل تلاش ما در خصوص فلسفه حجاب است که ابتدا با ذکر مقدمه ای در این خصوص آغاز شده و سپس چیستی حجاب و تاریخچه آن مورد بحث قرار گرفته و در ادامه به اهمیت و ضرورت حجاب و فواید آن پرداخته وبه داستان هایی از زنان محجبه نیز اشاراتی شده است .پس از آن به ذکر راه هایی برای تقویت و توسعه فرهنگ حجاب در جامعه پرداخته و در بخش پایانی نتیجه گیری و منابع مورد استفاده ذکر شده است.

مقدمه :

حکم وجوب حجاب ، یکی از پیشرفته ترین احکام آیین رهایی بخش اسلام و نشان دهنده این واقعیت تردید ناپذیر است که اسلام به عنوان آیینی الهی ، در تعالیم خود توجه همه جانبه ای به تمام جهات زندگی بشر داشته و در حکمش به همه جنبه ها توجه کرده است . برای مثال در قانون پوشش هم به حقوق عمومی زنان به عنوان نیمی از پیکره جامعه و هم به حقوق عمومی خانواده به عنوان واحدی اجتماعی و هم به نسل آینده به عنوان گروهی که پایه های سعادت مادی و معنوی آنان در گرو نوع روابط اجتماعی امروز است ، توجه شده است .لزوم پوشش زن در برابر نامحرم ، یکی از مسائل مهم اسلامی است که در قران کریم به آن تصریح شده و همه فقهای اسلامی در واجب بودن آن اتفاق نظر دارند . بنابراین در اصل مطلب از جنبه اسلامی تردیدی نیست . حجاب زن از آن جهت اهمیت دارد که نه تنها حافظ اخلاق و تجسم تقوا و عفت در سطح جامعه است ، بلکه وجود چنین حکمی در اسلام نوعی بزرگداشت زن مسلمان و محفوظ نگهداشتن وی از نگاه های مردان است . پس از نظر اسلام ، حجاب و حفظ حریم زن یکی از حقوق زنان مسلمان است که هم خود باید آن را رعایت کنند و هم مردان باید به ان احترام بگذارند . اسلام با طرح پوشش زن ، در حقیقت جواز حضور او را در اجتماع رقم زده است و با دستورات حکیمانه و راه گشایی که در چگونگی منش و روش او ارائه داده ، از یکسو به ارزش و حرمت زن توجه نموده واین نیروی عظیم را از تباه شدن و در گوشه ای بی هدف ماندن نجات داده و از سوی دیگر جلو فساد انگیزی و ناهنجاری های ناشی از اختلاط نا مطلوب مرد و زن را گرفته است و در این میان اگر همه افراد جامعه در مقابل سلامت نفسانی خویش مسئولند ،مسئولیت مهمتر در این باره بر دوش زنان قرار دارد .یکی از مهمترین دلایل پوشش زن در اسلام جلوگیری از شیوع فحشا و فساد در جامعه و کنترل غریزه شهوت آدمی است . قرآن کریم وقتی در مورد کنترل این غریزه به عنوان یک وظیفه اصلی مومن سخن می گوید ، به انان دستور می دهد در خصوص شهوات و غرایز جنسی راه اعتدال پیش گیرند و از آن عدول نکنند . قدم اول در کنترل این شهوت این است که حریم بین زن و مرد رعایت شود زیرا از آیات حجاب استفاده می شود که علت وجوب پوشش ، تحریک آمیز بودن ظاهر زن برای مرد است . امروزه بسیاری از نابسامانی های اخلاقی و انحراف ها و بزهکاری ها ی بشر در آزادی روابط زن ومرد ریشه دارد . بی حجابی ، برهنگی و افتادن در دام شهوات باعث تنزل انسان به حیوا نیت و متصف شدن به صفاتی چون بی وفایی ، دروغگویی ، حیله گری تشتت افکار و ... می شود و باعث می گردد انسان دست به هر جنایتی آلوده سازد . در این تحقیق سعی شده است ابتدا به بیان مسئله که همان چیستی حجاب است پرداخته و سپس موضوعاتی ازقبیل تاریخچه حجاب ، پوشش زن در ایران قبل و بعد از اسلام ، اهمیت و ضرورت حجاب ، فواید حجاب خواهد آمد و در ادامه داستانهایی از زنان محجبه و راهکارهایی برای تقویت و توسعه فرهنگ حجاب عنوان خواهد گردید . کلام پایانی نتیجه گیری از بحث خواهد بود . ودیگر این امید که این تلاش هر چند ناچیز مقبول درگاه احدیت قرار گیرد.

منابع :


1-عباس رجبی ،حجاب و نقش آن در سلامت روان ، انتشارات موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی ره، چاپ چهارم ، تابستان 87 ( صفحات 33-27 و 70 -66 بصورت پراکنده )
2- دکتر علی قائمی امیری ، سازندگی و تربیت دختران ، ،انتشارات انجمن اولیا و مربیان ، چاپ ششم ، تابستان 80 ( صفحات 207- 205 )
3- فاطمه قاضی ، زن صدف آفرینش انتشارات خادم الرضا چاپ نهم ؛ اردیبهشت 89 ( صفحات 138-135)
4- زینت زن (1) نشریه پیام دین ، اسفند 83 ( صفحات 9-4 )
5- اصغر محمدی همدانی، نگاهی نو به سوالات و شبهات حجاب ، انتشارات گلزار ، تابستان 87(صفحات 9-1 236-234 )
6- زیور عفاف ، ستار هدایتخواه ،چاپ دوم ، زمستان 75( صفحات 72-70 و 55)
7- آیت ا... حاج سید مصطفی شریعت موسوی ،الشهاب فی مسئله الحجاب ، انتشارات دار التفسیر ، چاپ اول 85 (صفحات90-88 )

منابع از کتب معتبر علمی می باشد.

لینک دانلود را پس از پرداخت دریافت می کنید .

پرداخت توسط کلیه کارت های عضو شتاب امکان پذیر است .


اشتراک بگذارید:


پرداخت اینترنتی - دانلود سریع - اطمینان از خرید

پرداخت هزینه و دریافت فایل

مبلغ قابل پرداخت 8,900 تومان
کدتخفیف:
بسم الله الرحمن الرحیم . تحقیق ها و مقالات موجود در سایت همگی در قالب فایل ورد صفحه آرایی شده و آماده چاپ و ارائه می باشند.متن و محتوا برگرفته از اینترنت و سایت های اینترنتی معتبر می باشد . که دارای منبع و رفرس موثق نیز هستند که با کمی جستجو در اینترنت بطور رایگان قابل دسترسی اند لاکن محصولات سایت مخصوص کسانس هستند که وقت جستجو و ویرایش و صفحه آرایی را ندارند یا از دانش لازم برای اینکار برخوردار نیستند . لذا شرایط و مطالب گفته شده را قبل از خرید حتما لحاظ نمایید . با تشکر.

درصورتیکه برای خرید اینترنتی نیاز به راهنمایی دارید اینجا کلیک کنید


فایل هایی که پس از پرداخت می توانید دانلود کنید

نام فایلحجم فایل
flsfh_y_hjab_1816359_1730.zip38.8k

نظرسنجی

از کیفیت محصولات سایت راضی هستید ؟