داک فارسی بانک جامع تحقیق آماده و مقالات جهت استفاده عموم الخصوص دانش آموزان و دانشجویان

محبوبترین محصولات

تماس با مدیر 09393453403 50درصد تخفیف ویژه داک فارسی ها عضویت در کانال تلگرام منابع تحقیق از کتب مرجع و معتبر علمی هستند

اطلاعیه فروشگاه

برای ارتباط با مدیر می توانید از شماره 09393453403 و یا ایمیل docfarsi1@gmail.com استفاده نمایید . برای دریافت فایل در تلگرام هم می توانید به شماره 09393453403 پیام ارسال کنید .

تحقیق آماده در مورد غريزه و فطرت

غريزه و فطرت

 عنوان : غريزه و فطرت 

 فرمت : doc - ورد 2003 ( قابل ویرایش و اجرا در کلیه آفیس ها ) 

 تعداد صفحات : 28 صفحه - صفحه آرایی شده آماده چاپ ، صحافی و ارائه 

 فونت های استفاده شده : b titr و  b trafic (دانلود فونت های مورد نیاز) 

 پشتیبانی  :   09393453403 - 24 ساعته پاسخگو شما عزیزان هستیم - محمدی 

فهرست :


مقدمه 3
تاريخچه ي طرح مفهوم غريزه در روان شناسي کلاسيک 3
غريزه از ديدگاه اسلام 7
بخل: در تعريف بخل در کتب اخلاق آمده است که 10
جبن 11
فطرت چيست؟ 13
ويژگيهاي فطرت 17
دانش غريزي و فطري 21
منابع 26


مقدمه :

شناخت شخصيت آدمي بدون پرداختن به دو مفهوم غريزه و فطرت، امکان پذير نيست. روان شناساني که درصدد مطالعه ي همه جانبه ي انسان بوده اند يا به تصريح و يا به تلويح سخن از اين دو به ميان کشيده اند. غريزه در روان شناسي به عنوان خصوصيتي فطري، يعني مادرزادي به انحاء مختلف مورد بحث قرار گرفته است. روان شناسان اعم از اصالت محيطيون و يا اصحاب اصالت وراثت، هر يک به نحوي سخن از غريزه گفته اند و آن را به شکلي خاص پذيرفته اند. در تاريخ تفکر روان شناسي گذشته از موارد نادري از قبيل آنچه که نيت دنلاپ (1) در سال 1919 م بيان داشت و طي آن اعلام کرد که « ابداً » غريزه اي وجود ندارد، در ساير موارد و در بطن جريانهاي مهم روان شناسي « غريزه » جايگاه غير قابل انکار دارد. نه تنها در ميان مکاتب غير رفتار گرايانه، مباحثي از تحليل غريزه ديده مي شود، بلکه رفتارگرايان نيز نتوانسته اند علي رغم اصالت بخشيدن به محيط، از طرح مفهوم غريزه و يا مفاهيمي مشابه برحذر باشند. واتسون بنيان گذار مکتب رفتارگرايي، معتقد بود تنها سه غريزه وجود دارد و آن سه عبارتند از ترس، خشم و محبت. اين بيان با توجه به تسلط انکار ناپذيري که افکار مکدوگال، ويليام جيمز و فرويد در زمينه مطرح ساختن مفهوم غريزه در اوائل قرن بيستم در روان شناسي ايجاد کرده بود، نوعي عصيان در برابر تفکر غريزه گرايي در روان شناسي به شمار مي آيد، لکن اين عصيان نيز نمي توانست وجود اين مفهوم را انکار کند.
ما در اين نوشتار ضمن تشريح تاريخچه اي از طرح مفهوم غريزه در روان شناسي کلاسيک، تلاش خواهيم کرد مفهوم آن را از ديدگاه اسلام مورد بازبيني قرار دهيم. در استمرار اين مطالعه سعي مي کنيم مفهوم فطرت را نيز مورد مطالعه قرار داده و ارتباط آن را با غريزه روشن کنيم.

منابع :


1- Knight Dunlap.
2- Wilm.
3- Motivation: Theory and Search C. N. Cofer- M. H Appley, P. 24.
4- لام، قرن.
5- غرز غرائزها: اودع فيها طباعها ( صبحي صالح ).
6- اودها، اعوجاجها.
7- نهج: عين و رسم.
8- قرئنها: جمع قرينه، و هي النفس اي وصل حبال النفوس ( وهي من عالم النور ) بالابدان ( و هي من عالم الظله )، صبحي الصالح.
9- جامع السعادات، للشيخ محمد مهدي النراقي، ج2 ص 108.
10- جامع السعادات، ج2، ص2 و 100.
11- جامع السعادات، ج1، ص 207.
12- مقصود از احصاء عبارت است از شمارش و تعيين دقيق تعداد يک چيز.
13- مفردات راغب، ذيل کلمه فطر.
14- آيه 29 از سوره بقره، آيه 15 از سوره الرحمن، آيه 12 از سوره اعراف، ايه 22 از سوره جاثيه آيه 4 از سوره بلد.
15- شايد تفسير کننده اين تشابه بيان حکمت آموز علي (عليه السلام) باشد که فرمود اتزعم انک جرم ضغير و فيک انطوي العالم الاکبر. اين بيان انسان را موجودي مي داند که عالم اکبر را در درون خود دارد، وقتي عالمي، عالم اکبري را در درون خود داشته باشد، عالم اکبر در قياس با آن اصغر خواهد شد. هرچه هست اين اکبر نن ( به دو اعتباري )؛ سر خلقت را در خود نهان دارند.
16- لازم به تذکراست که در برخي از متون اسلامي چون نهج البلاغه ريشه فطر به معناي خلق کردن براي ساير موجودات نيز بکار رفته است چنانکه علي (عليه السلام) مي فرمايد: فطر الخلائق بقدرته.
17- لازم به تذکر است که استاد مطهري اين تقسيم بندي را به اينصورت انجام داده است: الف- در ناحيه شناختها. ب- در ناحيه خواسته ها و ما در متن با اقتباس از ديدگاه استاد، و براي هماهنگي با اصطلاحات رايج در روانشناسي اندک تغييري در آنها داديم.
18- آنجا که خداوند مي فرمايد ما به زنبور عسل وحي کرديم که در کوهها و در سقف خانه ها خانه گزيند، در واقع اشاره بر غريزه کندوسازي در زنبور عسل دارد.
19- ا. ح آريانپور، تهران، جيبي، 1357، ص 203.

منابع از کتب معتبر علمی می باشد.

لینک دانلود را پس از پرداخت دریافت می کنید .

پرداخت توسط کلیه کارت های عضو شتاب امکان پذیر است .


اشتراک بگذارید:


پرداخت اینترنتی - دانلود سریع - اطمینان از خرید

پرداخت هزینه و دریافت فایل

مبلغ قابل پرداخت 8,900 تومان
کدتخفیف:
بسم الله الرحمن الرحیم . تحقیق ها و مقالات موجود در سایت همگی در قالب فایل ورد صفحه آرایی شده و آماده چاپ و ارائه می باشند.متن و محتوا برگرفته از اینترنت و سایت های اینترنتی معتبر می باشد . که دارای منبع و رفرس موثق نیز هستند که با کمی جستجو در اینترنت بطور رایگان قابل دسترسی اند لاکن محصولات سایت مخصوص کسانس هستند که وقت جستجو و ویرایش و صفحه آرایی را ندارند یا از دانش لازم برای اینکار برخوردار نیستند . لذا شرایط و مطالب گفته شده را قبل از خرید حتما لحاظ نمایید . با تشکر.

درصورتیکه برای خرید اینترنتی نیاز به راهنمایی دارید اینجا کلیک کنید


فایل هایی که پس از پرداخت می توانید دانلود کنید

نام فایلحجم فایل
ghrzh_v_ftrt_1792370_6497.zip63.8k

نظرسنجی

از کیفیت محصولات سایت راضی هستید ؟