داک فارسی بانک جامع تحقیق آماده و مقالات جهت استفاده عموم الخصوص دانش آموزان و دانشجویان

محبوبترین محصولات

تماس با مدیر 09393453403 50درصد تخفیف ویژه داک فارسی ها عضویت در کانال تلگرام منابع تحقیق از کتب مرجع و معتبر علمی هستند

اطلاعیه فروشگاه

برای ارتباط با مدیر می توانید از شماره 09393453403 و یا ایمیل docfarsi1@gmail.com استفاده نمایید . برای دریافت فایل در تلگرام هم می توانید به شماره 09393453403 پیام ارسال کنید .

تحقیق آماده در مورد بررسي برخي جنبه هاي اقتصادي و حقوقي الحاق ايران به سازمان تجارت جهاني WTO

بررسي برخي جنبه هاي اقتصادي و حقوقي الحاق ايران به سازمان تجارت جهاني WTO

 عنوان : بررسي برخي جنبه هاي اقتصادي و حقوقي الحاق ايران به سازمان تجارت جهاني WTO 

 فرمت : doc - ورد 2003 ( قابل ویرایش و اجرا در کلیه آفیس ها ) 

 تعداد صفحات : 13 صفحه - صفحه آرایی شده آماده چاپ ، صحافی و ارائه 

 فونت های استفاده شده : b titr و  b trafic (دانلود فونت های مورد نیاز) 

 پشتیبانی  :   09393453403 - 24 ساعته پاسخگو شما عزیزان هستیم - محمدی 

  ★  تحقیق دارای نتیجه گیری است .

فهرست :


مقدمه 3
الف _ لزوم بستر سازي اقتصادي و حقوقي در راستاي الحاق به WTO 4
ب_ بحث اجمالي در تطبيق قوانين حاكم بر كشور با برخي قواعد سازمان تجارت جهاني 6
1_ قانون اساسي 6
2_ قانون انحصار تجارت خارجي 9
3_ قوانين و مقررات صادرات و واردات 9
ج _ بحثي در مزيت نسبي و موقعيت بخش صنعت 11
د _ نتيجه گيري و جمع بندي 12
منابع: 13


مقدمه :

با عنايت به گسترش حجم تجارت جهاني و اهميت اقتصاد بين الملل, بعيد به نظر مي رسد كه كشوري بدون تجارت بتواند فعاليتهاي اقتصادي و تجاري خود را به طور بهينه انجام دهد. در حال حاضر نزديك به 90_ 85 درصد تجارت جهاني توسط كشورهاي عضو سازمان تجارت جهاني صورت مي پذيررد و خود حاوي اين پيام است. كشوري كه مايل است در صحنه اقتصاد بين الملل و تجارت جهاني سهمي را از آن خود نمايد مجبور است به توافقات و تعهدات بين المللي در زمينه تجارت پايبند باشد. با توجه به اينكه اقتصاد ايران از يك سو وارد كننده حجم عظيمي از كالاها و خدمات از كشورهاي عضوسازمان تجارت جهاني مي باشد و از سوي ديگر صادركننده نفت و محصولات غير نفتي به اين كشورها نيز هست و با استناد به استراتژي تجاري ترسيم شده در برنامه هاي اول و دم توسعه اقتصادي كه در راستاي گسترش صادرات غير نفتي مي باشد, گسترش بازارهاي كنوني و جستجوي بازارهاي جديد امري ضروري است كه تحقق چنين هدفي, رعايت و احترام به توافقات و مقررات بين المللي از سوي ايران را اجتناب ناپذير مي نمايد.
اصولاً مسئله الحاق كشورهاي مختلف به سازمان تجارت جهاني از جنبه هاي مختلف قابل بررسي و توجه است و شايد از مهمترين جنبه ها, جنبه هاي حقوقي و اقتصادي است. زيرا موضاعات قابل طرح در اين حوزه, مباحث پايه اي و ساختاري را شامل مي شود كه بقيه امور بر روي آنها استوار مي گردد.
تحولات اقتصاد بين الملل در طي سالهاي پس اط جنگ جهاني اول, بر پايي محافل اقتصادي سياسي در راستاي گسترش حجم تجارت و بر پايي نشستها و گردهماييهاي اوليه در ميان كشورهاي صنعتي آن زمان تماماً حول دو محور اصلي در جريان بوده است. در يك طرف ديدگاههايي مطرح شده است كه توجه خود را معطوف تجارت كالايي نموده و در طرف ديگر گردهمايي هايي است كه خطوط كلي حركت اقتصاد جهاني را از بعد بازارهاي پولي و مالي مورد توجه قرارداده اند و شايد بتوان گفت برآيند خطوط فكري و تحولات مذكور, در تشكيل سازمان تجارت بين المللي (ITO) تبلور يافت كه به لحاظ اختلاف نظرهايي كه در ميان 23 كشور اوليه عضو پديدار شد, اهداف آن جامه عمل نپوشيد و در نهايت به برقراري توافقنامه عمومي تعرفه و تجارت (GATT) در سال 1947 انجاميد.
نكته قابل توجه در تمامي مراحل تكوين تحولات اقتصاد _ سياسي و بين المللي طي سالهاي پس از جنگ جهاني اول و تشكيل سازمانها و موافقتنامه هاي تجارت جهاني,بهره مندي از اصل مزيت نسبي و به مفهومي ديگر ايجاد شرايط و زمينه هاي مورد نظر به منظور بروز خلاقيها و برخورداري كشورها از توانمنديهاي بالفعل و بالقوه آنها در راستاي حضور هر چه موثرتر در صحنه اقتصاد بين المللي بوده است. در واقع آنچنانكه تئوريهاي تجارت بين المللي نشان مي دهند, كشورهاي موفق در صحنه تجارت جهاني, براساس اصل تقسيم كار و تخصص بين المللي, در توليد و صادرات آن دسته از كالاها تخصص و مهارت يافته اند كه منابع اوليه آن را اعم از انساني يا فيزيكي در اختيار داشته اند و با عنايت به اصل حداقل هزينه توليد و براساس بهره مندي از مزيت نسبي, ملاك و معيار نوع كالاهاي توليدي خود را انتخاب نموده اند.
در حقيقت در طول 8 دور مذاكرات طولاني گات در ارتباط با تجارت جهاني كه در ميان كشورهاي مختلف عضو برقراري گرديده است, همواره بهره مندي از اصل مزيت نسبي و اتكاء به توانمنديهاي كشورها در حضور هرچه موفق تر آنها در عرصه بين المللي عامل اساسي در تصميم گيريها, توافقات و اعطاي امتيازات تجاري ميان كشورها بوده است.

منابع :


1_ international Trade Organization
2_ براي آگاهي بيشتر از جزييات مربوط به تطبيق قواعد و مقررات سازماني تجارت جهاني با قوانين اساسي و موضوعي ايران به طرح تحقيقاتي: تحليلي پيرامون تجارت, تجربه عملي پيوستن برخي كشورها به سازمان تجارت جهاني و آثار اقتصادي الحاق ايران به آن كه در معاونت امور اقتصادي, وزارت امور اقتصادي و دارايي انجام شده, مراجعه نماييد.
3_ وزارت صنايع _ سازمان مديريت صنعتي _ بررسي آثار عضويت جمهوري اسلامي ايران در سازمان تجرت جهاني بر بخش صنعت _ دي ماه 1375.
4_ Revealed comparativ advantage (RCA)
كه در آن xi, صادرات و Mi, واردات هر زير بخش و با كل بخش صنعت مي باشد.

منابع از کتب معتبر علمی می باشد.

لینک دانلود را پس از پرداخت دریافت می کنید .

پرداخت توسط کلیه کارت های عضو شتاب امکان پذیر است .


اشتراک بگذارید:


پرداخت اینترنتی - دانلود سریع - اطمینان از خرید

پرداخت هزینه و دریافت فایل

مبلغ قابل پرداخت 8,900 تومان
کدتخفیف:
بسم الله الرحمن الرحیم . تحقیق ها و مقالات موجود در سایت همگی در قالب فایل ورد صفحه آرایی شده و آماده چاپ و ارائه می باشند.متن و محتوا برگرفته از اینترنت و سایت های اینترنتی معتبر می باشد . که دارای منبع و رفرس موثق نیز هستند که با کمی جستجو در اینترنت بطور رایگان قابل دسترسی اند لاکن محصولات سایت مخصوص کسانس هستند که وقت جستجو و ویرایش و صفحه آرایی را ندارند یا از دانش لازم برای اینکار برخوردار نیستند . لذا شرایط و مطالب گفته شده را قبل از خرید حتما لحاظ نمایید . با تشکر.

درصورتیکه برای خرید اینترنتی نیاز به راهنمایی دارید اینجا کلیک کنید


فایل هایی که پس از پرداخت می توانید دانلود کنید

نام فایلحجم فایل
brrs_brkh_jnbh_ha_aghtsad_v_hghvgh_alhagh_aran_bh__1789212_3349.zip36.2k

نظرسنجی

از کیفیت محصولات سایت راضی هستید ؟