داک فارسی بانک جامع تحقیق آماده و مقالات جهت استفاده عموم الخصوص دانش آموزان و دانشجویان

محبوبترین محصولات

تماس با مدیر 09393453403 50درصد تخفیف ویژه داک فارسی ها عضویت در کانال تلگرام منابع تحقیق از کتب مرجع و معتبر علمی هستند

اطلاعیه فروشگاه

برای ارتباط با مدیر می توانید از شماره 09393453403 و یا ایمیل docfarsi1@gmail.com استفاده نمایید . برای دریافت فایل در تلگرام هم می توانید به شماره 09393453403 پیام ارسال کنید .

تحقیق آماده در مورد شيخ انصاري و شك در مقتضي

شيخ انصاري و شك در مقتضي

 عنوان : شيخ انصاري و شك در مقتضي 

 فرمت : doc - ورد 2003 ( قابل ویرایش و اجرا در کلیه آفیس ها ) 

 تعداد صفحات : 24 صفحه - صفحه آرایی شده آماده چاپ ، صحافی و ارائه 

 فونت های استفاده شده : b titr و  b trafic (دانلود فونت های مورد نیاز) 

 پشتیبانی  :   09393453403 - 24 ساعته پاسخگو شما عزیزان هستیم - محمدی 

فهرست :


مقدمه 3
امر اول: ابتكالات مرحوم شيخ 4
امر دوم: شيخ انصاري از كدام يك از اصوليين اثر پذيرفته است؟ 9
امر سوم 10
امر چهارم 12
امر پنجم 12
امر ششم 13
امر هفتم 14
امر هشتم 15
قسمت اول 16
قسمت دوم 17
قسمت سوم ـ تقاوت بين شك در مقتضي و شك در رافع 19
قسمت چهارم 21
منابع: 23


مقدمه :

يكي از ادوار علم اصول فقه، دورة جديد آن است كه پس از نهضت اخباريّين، به وسيله استاد اكبر مولي محمّدباقربن محمّد اكمل معروف به «وحيد بهبهاني» يا «آغا باقر بهبهاني» (متوفّي به سال 1206 هـ . ق) پايه‎گذاري شده است. در اين دروه، علم اصول به تدريج به بالاترين درجة كمال سوق داده شد.
رهبران اين دوره، يعني: وحيد و شاگردانش، در راه مقاومت در برابر اخباريان و شكست نهضت آنان از هيچ كوششي دريغ نكردند.
در آغاز، جز دفع شبهات و اتّهامات و اثبات نياز استنباط مسائل فرعي به قواعد اصولي، انديشه‎اي در سر نداشتند، سپس قسمتي از موارد اختلاف بين اخباريان و اصوليان، مانند: حجيّت قطع حاصل از مقدّمات عقليه، حجيّت ظواهر كتاب، جريان اصل برائت در شبهات حكميه تحريميّه و مسائلي از اين قبيل را به نحوي كه در گذشته سابقه نداشت، به تفصيل مورد بحث قرار دادند. آنگاه مباحثي را كه دانشمندان شيع در ادوار قبل، به پيروي از اهل سنّت در كتب اصولي خود مطرح مي‎كردند، مانند: قياص، استحسان، مصالح مرسله و غيرها را به تدريج از علم اصول خارج ساختند.
خارج ساختن اين مسائل از علم اصول، علاوه بر تأثير در ردّ اتّهامات اخباريان، اين تأثير را هم داشت كه معلوم مي‎ساخت كه دانشمندان شيعه راه خود را در تدوين علم اصول بازيافته‎اند؛ هر آنچه از نظر ايشان از مباني فقه است و در استنباط احكام مي‎توان بدان استناد كرد، مي‎تواند در علم اصول مورد بحث قرار گيرد ولو آنكه از نظر جمعي از خود ايشان حجّت نباشد يا مورد بحث واقع نشده باشد. مانند: حجيّت ظواهر كتاب، اصل برائت در شبهات تحريميّه و غيرها، و هر آنچه تحت اين ضابطه قرار نمي‎گيرد يعني: از نظر عموم شيعه قابل استناد نيست، صحيح نيست كه در علم اصول مورد بحث قرار گيرد ولو آنكه از نظر اهل سنت قابل استناد باشد و يا حتي گذشتگان از شيعه هم آن را مورد بحث قرار داده باشند، قياس، استحسان، مصابح مرسله و نظير اينها از همين قبيل است و به همين جهت است كه در اين دوره به تدريج اين مباحث از علم اصول شيعه خارج شده است.
نكته قابل توجه اين است كه در اين عصر سه دسته از بزرگان فقهاء و اصوليين بودند كه راه استاد را ادامه داده، علم اصول را به ذروة كمال و ارتقاء رساندند:
نخست، شاگردان مستقيم استاد مانند: سيد محمد مهدي بحرالعلوم (متوفّي 1212 هـ .ق) و شيخ اسدالله شوشتري (متوفي 1234 هـ .ق)
دوم، شاگردان برخي از دسته اول مانند، سيد محسن اعرجي كاظمي (متوفّي 1227 هـ .ق)، شريف العلماء، محمد شريف‎بن حسن علي (متوفّي 1245 هـ .ق) مولي احمد نراقي (متوفّي 1245 هـ .ق)، شيخ محمدتقي‎بن عبدالرحيم (متوفّي 1248 هـ .ق) و شيخ محمدحسن نجفي، صاحب جواهر (متوفّي 1266 هـ .ق).
سوم، طبقة بعد كه در رأس ايشان شيخ مرتضي انصاري (متوفّي 1281 هـ .ق) شاگرد شريف العلماء است كه تاكنون شاگردان مستقيم و غيرمستقيم وي در راه تكميل اين دوره كوشيده و آن را به اوج كمال و ترقّي رسانيده‎اند.
شيخ انصاري (قدّس الله نفسه) گرچه به اعتباري ادامه دهندة اين دوره است كه در اثري مستقل در تحول علم اصول، هشتمين دورة علم اصول نهاده شده است، اما به اعتباري دقيق‎تر و متين‎تر، بايد وي را پيشواي عاليرين مرحله از مراحل پيشرفت علم اصول و مؤسّس آخرين و برجسته‎ترين دورة اين علم دانست. توضيح و اثبات اين مدعا به بررسي چند امر نياز دارد:

منابع :


1ـ اين مقاله به مناسبت پاسخ به دعوت ستاد برگزاري بزرگداشت شيخ انصاري (قدسّ الله نفسه الزكيّه) كه قرار بود اوائل سال جاري (1373) حوزةعلمية قم در اين شهر مقدّس برگزار كند، تدوين و ارسال شد، ولي چون بر حسب مسموع اين بزرگداشت چندي به تأخير خواهد افتاد، از اين روي برحسب درخواست دانشكدة حقوق و علوم سياسي دانشگاه تهران و موافقت اينجانب قرار بر اين شد كه در مجلة اين دانشكده نيز با اين پاورقي به چاپ برسد.
2ـ تعدادي از اين كتابها ار در اثر خاصي كه در تحوّل علم اصول فقه نگاشته‎ام و تاكنون مكررّاً به چاپ رسيده است، گرد آورده‎ام. جهت اطلاع رجوع شود به: ابوالقاسم گرجي، مقالات حقوقي، ج 2 (تهران: دانشگاه تهران).
3ـ مطارح‎الانطار، ص 60 ، سطر آخر.
4ـ همان، ص 52.
5ـ همان، ص 49.
6 ـ همان، ص 72.
7ـ همان، ص 153.
8 ـ همان، ص 192 هدايه 1.
9ـ همان، ص 194 هدايه 3.
10ـ فرائدالاصول محشي، ص 5.
11ـ همان، تعراض استصحابين قسم دوم.
12ـ همان، مبحث قطع، علم اجمالي، ص 42 و امّا المخالفه العمليه فان كانت …
13ـ همان، ص 45، سطر آخر.
14ـ همان، ص 48.
15ـ همان، اصول عمليه، استصحاب، ص 202.
16ـ همان، ص 217، استصحاب.
17ـ رجوع شود به: ابوالقاسم گرجي، پيشين، دورة هشتم.
18ـ رسائل محشي، استصحاب، ص 202.
19ـ كفايه، تحقيق مؤسسة آل‎البيت، ص 390.

منابع از کتب معتبر علمی می باشد.

لینک دانلود را پس از پرداخت دریافت می کنید .

پرداخت توسط کلیه کارت های عضو شتاب امکان پذیر است .


اشتراک بگذارید:


پرداخت اینترنتی - دانلود سریع - اطمینان از خرید

پرداخت هزینه و دریافت فایل

مبلغ قابل پرداخت 8,900 تومان
کدتخفیف:
بسم الله الرحمن الرحیم . تحقیق ها و مقالات موجود در سایت همگی در قالب فایل ورد صفحه آرایی شده و آماده چاپ و ارائه می باشند.متن و محتوا برگرفته از اینترنت و سایت های اینترنتی معتبر می باشد . که دارای منبع و رفرس موثق نیز هستند که با کمی جستجو در اینترنت بطور رایگان قابل دسترسی اند لاکن محصولات سایت مخصوص کسانس هستند که وقت جستجو و ویرایش و صفحه آرایی را ندارند یا از دانش لازم برای اینکار برخوردار نیستند . لذا شرایط و مطالب گفته شده را قبل از خرید حتما لحاظ نمایید . با تشکر.

درصورتیکه برای خرید اینترنتی نیاز به راهنمایی دارید اینجا کلیک کنید


فایل هایی که پس از پرداخت می توانید دانلود کنید

نام فایلحجم فایل
shkh_ansar_v_sh_dr_mghtz_1789176_4735.zip56.2k

نظرسنجی

از کیفیت محصولات سایت راضی هستید ؟