داک فارسی بانک جامع تحقیق آماده و مقالات جهت استفاده عموم الخصوص دانش آموزان و دانشجویان

محبوبترین محصولات

تماس با مدیر 09393453403 50درصد تخفیف ویژه داک فارسی ها عضویت در کانال تلگرام منابع تحقیق از کتب مرجع و معتبر علمی هستند

اطلاعیه فروشگاه

برای ارتباط با مدیر می توانید از شماره 09393453403 و یا ایمیل docfarsi1@gmail.com استفاده نمایید . برای دریافت فایل در تلگرام هم می توانید به شماره 09393453403 پیام ارسال کنید .

تحقیق آماده در مورد جايگاه نماز

جايگاه نماز

 عنوان : جايگاه نماز 

 فرمت : doc - ورد 2003 ( قابل ویرایش و اجرا در کلیه آفیس ها ) 

 تعداد صفحات : 23 صفحه - صفحه آرایی شده آماده چاپ ، صحافی و ارائه 

 فونت های استفاده شده : b titr و  b trafic (دانلود فونت های مورد نیاز) 

 پشتیبانی  :   09393453403 - 24 ساعته پاسخگو شما عزیزان هستیم - محمدی 

  ★  تحقیق دارای نتیجه گیری است .

فهرست :


چكيده 3
مقدمه 3
- معنا شناسي خشيت يا خشوع در نماز 6
تفاوت بين خوف و خشيت 8
تفاوت خضوع با خشوع 9
خلوص 9
ريشه اخلاص 12
اخلاص در نماز 13
حضور قلب و معرفت در نماز 16
اهميت حضور قلب در نماز 16
نتيجه گيري 17
منابع 19
پي نوشت ها 20


چکیده :

نماز تذلّلترين اظهار بندگي و عبادتي است که خداوند بزرگ جهت هدايت و تسکين روح و روان آدمي و بهترين حلقه اتصال بنده به معبود است.نماز اولين و آخرين فريضه يک مسلمان بوده و اولين چيزيست که در قيامت از انسان سوال مي شود ولي آنچه که به اين فريضه مهم الهي ارزش و بها مي بخشد حضور قلب، خضوع و خشوع است و مهمترين معيار و ملاک در قبولي و صحّت آن توجه قلبي به خالق متعال و اخلاص براي خداي يکتاست. خلاصه کلام اينکه براي نماز، به غير از آن صورت ظاهري، يک معنا و باطني هم وجود دارد که با مراعات آنها به نماز روح ملکوتي بخشيده، به شخص نمازگزار نصيبي از سرّ الهي اعطا شده و او را جزو اهل معرفت قرار مي دهد.

در خصوص خشوع و خضوع و اخلاص در نماز و رعايت آداب باطني نماز کتب و مقالات متعددي به تحرير در آمده، از جمله امام راحل (ره) يادگارهاي گرانبهايي از خود به جاي گذاشته است و آيات و روايات متعددي در اين خصوص موجود است. بهر حال اين شمه ناچيز حاصل تحقيق و گردآوري از گنجينه­هاي گرانبهايي است که جهت سهولت دسترسي علاقمندان مي باشد که اميد است مورد عنايت و قبول آن يگانه معبود بي همتا و مورد استفاده بهينه خوانندگان عزيز قرار گيرد.

مقدمه :

خوشا آنانکه الله يارشـان بي که حمـد و قـل هوالله کارشان بي
خوشا آنانکه دائم در نمازند بهشـت جاودان بــازارشــان بي

بدون ترديد در ميان عبادات و مسايل معنوي و ملکوتي، کمتر عبادتي به اندازه نماز از اهميت و ارزش آنچناني برخوردار است و به آن اندازه اي که در دين مبين اسلام چه در آيات و چه در روايات ائمه معصومين (ع) به نماز تاکيد و سفارش شده، به چيزي سفارش نشده است. نکته مهم اينکه نماز در زندگي انسان به اندازه اي اهميت دارد که اولياي الهي براي يک لحظه از آن غافل نبوده و از هر راه ممکن، ديگران را نيز به اين امر مهم عرفاني و ملکوتي دعوت و ترغيب مي نمودند.

نماز، اقرار صادقانه و خالصانه بندگان در مقابل الوهيت پروردگار و سپري است در برابر وسوسه هاي شيطاني.

نماز به انسان مسلمان عزّّت بخشيده و همچون شناسنامه­اي است که ريشه تمامي تعلقاتش، وابستگي­هايش، شرف و حيثيت و احساسش و همه آنچه که به او و دينداري­اش معنا مي بخشد در آن ثبت و ضبط ميگردد.

اين سرود آسماني و شعار همبستگي مومنان به انسان هويت و عزّت مي بخشد و به عنوان ستون و رکن دين جزو بهترين و برترين اعمال عبادي و ميراث گرانبهاي حافظان راستين و مدافعان پاکباز شريعت مي باشد.

نماز، مستحکم ترين و مستمرترين وسيله و پل ارتباطي بين انسان و خداوند بوده و همه نوع بشر به منظور پيوند و ايجاد انس با محبوب و معشوق حقيقي خويش به آن چنگ مي زند. اين ميدان فراخ و عرصه پهناور عبادت و عرفان و معنويت که روح و انديشه و دل و جهان بشري را به وسعت نامحدود به پرواز در مي آورد، در آسمان وصال به عنوان بالاترين حلقه و معيار اتصال و زيباترين ترانه عشق و بالنده ترين جلوه نيايش به شمار مي آيد.
و در يک بيان و تفسير ادبي عرفاني بايد گفت: نماز زنده کننده جان، ظهور دهنده حيات جاودان، راز و نياز دردمندان، روشني راه رهروان، نور ديده بيداران، سرمايه مستمندان، دواي درد بي دردان، نواي دل بي دلان، راهنماي گمراهان، اميد اميدواران، سرّ حقيقي سحر خيزان، سوز دل سوختگان، حرارت روح افسردگان، مايه بقاي جان و دستگيره نجات انسان از تمام ممالک است.

و نماز، خمير مايه حيات، تزکيه کننده صفات، علاج زشت ترين عادات، آورنده صفات، تبديل کننده سيئات، باعث کرامات، منبع فيوضات و افادات، نگهدارنده انسان از حادثات، مانع سانحات و حقيقت کائنات است.

و بالاخره نماز عشق سالکين، عبادتي آتشين، کاري بي قرين، بهترين معين، خورشيد اهل زمين، مونس اصحاب دين، امنيت جان غمين و رحمت واسعه حضرت ارحم الراحمين است. و اما جهت درک اين حقيقت روحاني، عمل به امر واجب و اين فريضه حضرت سبحاني و گوش جان سپردن به اين نفخة رحماني و حياتبخش جان انساني و شفابخش و برخورداري از نور يزداني ممکن و ميسّر نخواهد بود مگر با توشة خشوع و خلوص و نيز در خلوت يار با حضور قلب و کمال معرفت در نماز.

بنابراين جهت تبرک يافتن به نام مبارک حضرت حق و آراستن به اين ويژگيهايي بارز، جا دارد به تشريح معني لغوي و اصطلاحي و شرح بيان خشوع و خضوع و ... بپردازيم.

منابع :

قران کريم
انصاري، خواجه عبدا... تفسير ادبي و عرفاني (کشف الاسرار)، تاليف احمد ميبري، 1378، چاپ اقبال
جوادي آملي، عبدا...، رازهاي نماز، مرکز نشر اسراء، 1386، قم
خميني (ره)، روح ا...، تفسير و شواهد قراني، موسسه تنظيم و نشر آثار امام خميني (ره)
راغب اصفهاني، المفردات في غريب القران، ج 1، انتشارات مرتضوي، 1374، تهران
طباطبايي، تفسير الميزان، دفتر انتشارات، ج 15
عزيزي، عباس، نماز و عبادت حضرت علي (ع)، 1378، انتشارات بلوغ
قرائتي محسن، پرتوي از اسرار نماز، ستاد اقامه نماز، 1386، تهران
مجلسي، علامه محمد باقر، بحارالانوار، ج 67
فراقي، ملا احمد، معراج السعاده، چاپ پيام، 1382، تصحيح رضا مرندي

منابع از کتب معتبر علمی می باشد.

لینک دانلود را پس از پرداخت دریافت می کنید .

پرداخت توسط کلیه کارت های عضو شتاب امکان پذیر است .


اشتراک بگذارید:


پرداخت اینترنتی - دانلود سریع - اطمینان از خرید

پرداخت هزینه و دریافت فایل

مبلغ قابل پرداخت 8,900 تومان
کدتخفیف:
بسم الله الرحمن الرحیم . تحقیق ها و مقالات موجود در سایت همگی در قالب فایل ورد صفحه آرایی شده و آماده چاپ و ارائه می باشند.متن و محتوا برگرفته از اینترنت و سایت های اینترنتی معتبر می باشد . که دارای منبع و رفرس موثق نیز هستند که با کمی جستجو در اینترنت بطور رایگان قابل دسترسی اند لاکن محصولات سایت مخصوص کسانس هستند که وقت جستجو و ویرایش و صفحه آرایی را ندارند یا از دانش لازم برای اینکار برخوردار نیستند . لذا شرایط و مطالب گفته شده را قبل از خرید حتما لحاظ نمایید . با تشکر.

درصورتیکه برای خرید اینترنتی نیاز به راهنمایی دارید اینجا کلیک کنید


فایل هایی که پس از پرداخت می توانید دانلود کنید

نام فایلحجم فایل
jagah_nmaz_1772173_1695.zip43.3k

نظرسنجی

از کیفیت محصولات سایت راضی هستید ؟