داک فارسی بانک جامع تحقیق آماده و مقالات جهت استفاده عموم الخصوص دانش آموزان و دانشجویان

محبوبترین محصولات

تماس با مدیر 09393453403 50درصد تخفیف ویژه داک فارسی ها عضویت در کانال تلگرام منابع تحقیق از کتب مرجع و معتبر علمی هستند

اطلاعیه فروشگاه

برای ارتباط با مدیر می توانید از شماره 09393453403 و یا ایمیل docfarsi1@gmail.com استفاده نمایید . برای دریافت فایل در تلگرام هم می توانید به شماره 09393453403 پیام ارسال کنید .

تحقیق آماده در مورد سرقت درنظامهای حقوق ایران وانگلستان

سرقت درنظامهای حقوق ایران وانگلستان

 عنوان : سرقت درنظامهای حقوق ایران وانگلستان 

 فرمت : doc - ورد 2003 ( قابل ویرایش و اجرا در کلیه آفیس ها ) 

 تعداد صفحات : 13 صفحه - صفحه آرایی شده آماده چاپ ، صحافی و ارائه 

 فونت های استفاده شده : b titr و  b trafic (دانلود فونت های مورد نیاز) 

 پشتیبانی  :   09393453403 - 24 ساعته پاسخگو شما عزیزان هستیم - محمدی 

فهرست :


مقدمه 3
ربودن 4
مال 5
تعلق به غیر 5
به طور پنهانی 6
عنصر روانی جرم سرقت 9
منابع 11


مقدمه :

ازمیان جرائم مختلفی که درحقوق جزا مورد بحث قرارمی گیرند ، جرم سرقت هم به دلیل آن که از قدمت قابل توجهی برخوردار است وهم به دلیل کثرت وقوع آن درجوامع مختلف از اهمیت برخودار می باشد
درفقه اسلامی نیز این جرم با توجه به اینکه تنها جرم مالی(۱) مستوجب حد می باشد،بحثهای زیادی را در بین فقها برانگیخته است.بنابراین تنوع بحثهای فقهی ونیز حقوقی،این جرم را یکی از بحث انگیز ترین جرائم در نظام کیفری ایران کرده است.هدف نگارنده در این نوشتار مختصر اشاره ای به برخی از خصیصه های اصلی این جرم در دو نظام حقوقی ایرا ن و انگلستان می باشد.قبل از آغاز بحث اصلی باید اشاره ای به اهمیت مطالعات تطبیقی داشته باشیم.شاید هیچ نوع مطالعه دیگری نتواند مثل مطالعات تطبیقی دریچه ذهن پژوهشگر را روی مسائل جدیدو مستحدث نگشاید یک حقوقدان با مطالعه نظامهای حقوقی بیگانه می تواند نقاط ضعف وقوت قوانین داخلی را یافته وتحول همیشگی علم حقوق را که حصیصه ذاتی آن است تضمین نماید .به قول یکی ازعلمای برجسته حقوق تطبیقی مطالعه نظامهای حقوقی بیگانه می تواند دوخصیصه به ظاهر متضاد را به طور همزمان دردرحقوقدان تقویت نماید : یکی غرور ودیگری تواضع یک حقوقدان با مطالعه نظامهای حقوقی دیگر به نقاط قوت حقوق داخلی خود بهتر پی می برد واین باعث احساس غرور وافتخار دروی می گردد که چگونه نیاکان او پرچم علم رانیز بر دوش کشیده وبه کرات به وادیهای معرفت سرزده اند . چنین حقوقدانانی درعین حال با مشاهده تلاشها وفعالیتهای عالمان حقوقی بیگانه وصاحبان فرهنگهای غیر خودی درمواجهه با ارزش کارآنها متواضع می گرددنگارنده جای واثق دارد که این نوشتار مختصر بتواند گامی کوتاه دراین راستا باشد.
ذیلا چند عنصر وخصیصه مهم جرم سرقت را بطور مجزا مورد بررسی قرار داده ودید گاه دونظام حقوقی ایران وانگلستان را درمورد آنها توضیح می دهیم . برای این کار از تعریف سرقت مذکور درماده ۱۹۷ قانون مجازات اسلامی بهره می جوئیم به موجب این ماده سرقت عبارت است از ربودن مال دیگری بطور پنهانی حال ببینیم که هریک از چهار خصیصه مندرج دراین ماده موجب بروز چه تفاوتهایی دربرخورد دو نظام حقوقی ایران وانگلستان با جرم سرقت می گردند .

منابع :

۱-دلیل عدم استفاده از اصطلاح((جرائم علیه اموال)) آن است که چون در این جرائم به استثنای جرم تخریب ضرر وخسارت به خود مال وارد نمی شود به نظر برخی استفاده از اصطلاح ((جرائم مالی)) مرحج است و در این جا نیز همین نظر مورد تبعیت واقع گشته است.
۲-appropriation
۳-البته زمین از نظر حقوق انگلستان استثنا بوده و غیر قابل سرقت می باشد.
۴-در دعوی ٌ لورنسٌ در سال ۱۹۷۲یک دانشجوی ایتالیایی تازه وارد شهر لندن در پایان سفر خود باتاکسی به دلیل ناآشنایی با سکه ها و اسکناسهای انگلیسی کیف پول خود را در مقابل راننده گرفت تا وی کرایه واقعی را بردارد.راننده با سو استفاده از ناآگاهی مسافر مبلغ شش پوند بیشتر از کرایه واقعی برداشت کرد و مجلس اعیان وی را به دلیل تصاحب مال غیر سارق دانست.ر.ک کتاب جرائم علیه اموال ومالکیت اثر نگارنده(نشر میزان:۱۳۷۴)ص۱۷۵٫
۵-ر.ک.جرائم علیه اموال ومالکیت،ص۱۷۹٫
۶-محقق حلی،شرایع الاسلام،ج۴،ص۱۷۴٫
۷-Repairers Lien
۸-در مفردات راغب نیز پنهانی بودن در تعریف سرقت آمده است: ((السرقه اخذمالیس له اخذه فی خفا))
۹-برای مثال نگاه کنید به مواد۶۵۱،۶۵۲و۶۵۴قانون مذکور.
۱۰-جواهر الکلام(ج۴۱،ص۴۹۸)سرقت علنی باقهر و عنف رامستوجب حد ندانسته است.
۱۱-نگاه کنید به رای شماره۱۹۵مورخ ۱۹/۱/۱۳۲۹شعبه دوم دیوان عالی کشور.
۱۲-در کتب فقهی معمولا این موارد تحت عنوان((اخذ بالسوم))مورد بررسی قرار گرفته اند.
۱۳-مثلا صاحب جواهر در جواهر الکلام(ج۴۱،ص۴۸۸)می گوید: ((لوهتکالحرز قهرا ظاهرا و اخذ،لم یقطع لکونه غاصبا لاسارقا.))همین ور ر.ک.مبانی تکمله المنهاج،ج۱،ص۲۹۰٫
۱۴-نگاه کنید به ماده ۲۱۰قانون مجازات عمومی بشرح زیر: ((هرکس علنا عملی مرتکب شود که منافی عفت است ویا عفت عمومی را جریحه دار می نماید به حبس تادیبی از یک ماه تایکسال یا به تادیه ۲۵۰تلی۵۰۰۰ریال جزای نقدی محکوم خواهد شد.))
۱۵-نگاه کنید به ماده۵۱۷قانون تعزیرات مصوب سال۱۳۷۵در مورد توهین علنی به رئیس کشور خارجی یانماینده سیاسی آن.
۱۶-نگاه کنید به بند الف ماده۲۱۴مکرر قانون مجازات عمومی که اشعار میدارد: ٌ از نقطه نظر قوانین جزایی خواه این قانون وخواه قواننین جزایی دیگر مقصود از ارتکاب عمل بطور علنی ارتکاب آن در مرئی و منظر عموم است،اعم از این که محل ارتکاب از امکنه عمومی باشد یا نه ویا ارتکاب آن در امکنه ای است که معد برای پذیرفتن عموم باشد از قبیل حمامهای عمومی وقهوه خانه ونمایشگاه ومانندآن.
۱۷-ر.ک شیرازی کتاب الحدود و التعزیرات،ص۲۱۴٫
۱۸-برای مثال نگاه کنید به ٌ قانون عبور ومرور در شوارع ٌ مصوب سال ۱۹۳۰بخش ۲۸و ٌ قانون حمایت از وسایل نقلیه آبی ٌ مصوب سال ۱۹۶۷بخش۱٫
۱۹-نباید ناگفته گذاشت که تحقق چنین موردی در عمنل،یعنی این که شخص بتواند اثبات کند که قصد محروم کردن دائم برای وی پس از ارتکاب ربایش حاصل شده و در لحظه ربایش این قصد را نداشته است قدری بعید به نظر میرسد.
۲۰-Coincidence of actus reus and mens rea in time
۲۱-ر.ک.به دعوی انگلیسی :Lloyd Bhuee and Ali 1985
۲۲-البته در این مورد به مفاد تبصره ۴ماده۱۹۸قانون مجازات اسلامی توجه کنید .

منابع از کتب معتبر علمی می باشد.

لینک دانلود را پس از پرداخت دریافت می کنید .

پرداخت توسط کلیه کارت های عضو شتاب امکان پذیر است .


اشتراک بگذارید:


پرداخت اینترنتی - دانلود سریع - اطمینان از خرید

پرداخت هزینه و دریافت فایل

مبلغ قابل پرداخت 8,900 تومان
کدتخفیف:
بسم الله الرحمن الرحیم . تحقیق ها و مقالات موجود در سایت همگی در قالب فایل ورد صفحه آرایی شده و آماده چاپ و ارائه می باشند.متن و محتوا برگرفته از اینترنت و سایت های اینترنتی معتبر می باشد . که دارای منبع و رفرس موثق نیز هستند که با کمی جستجو در اینترنت بطور رایگان قابل دسترسی اند لاکن محصولات سایت مخصوص کسانس هستند که وقت جستجو و ویرایش و صفحه آرایی را ندارند یا از دانش لازم برای اینکار برخوردار نیستند . لذا شرایط و مطالب گفته شده را قبل از خرید حتما لحاظ نمایید . با تشکر.

درصورتیکه برای خرید اینترنتی نیاز به راهنمایی دارید اینجا کلیک کنید


فایل هایی که پس از پرداخت می توانید دانلود کنید

نام فایلحجم فایل
srght_drnzamhay_hghvgh_ayran_vanglstan_1760968_9558.zip33.6k

نظرسنجی

از کیفیت محصولات سایت راضی هستید ؟