داک فارسی بانک جامع تحقیق آماده و مقالات جهت استفاده عموم الخصوص دانش آموزان و دانشجویان

محبوبترین محصولات

تماس با مدیر 09393453403 50درصد تخفیف ویژه داک فارسی ها عضویت در کانال تلگرام منابع تحقیق از کتب مرجع و معتبر علمی هستند

اطلاعیه فروشگاه

برای ارتباط با مدیر می توانید از شماره 09393453403 و یا ایمیل docfarsi1@gmail.com استفاده نمایید . برای دریافت فایل در تلگرام هم می توانید به شماره 09393453403 پیام ارسال کنید .

تحقیق آماده در مورد مديريت ضايعات الکترونيکي

مديريت ضايعات الکترونيکي

 عنوان : مديريت ضايعات الکترونيکي 

 فرمت : doc - ورد 2003 ( قابل ویرایش و اجرا در کلیه آفیس ها ) 

 تعداد صفحات : 18 صفحه - صفحه آرایی شده آماده چاپ ، صحافی و ارائه 

 فونت های استفاده شده : b titr و  b trafic (دانلود فونت های مورد نیاز) 

 پشتیبانی  :   09393453403 - 24 ساعته پاسخگو شما عزیزان هستیم - محمدی 

فهرست :


چکيده 4
مقدمه 4
زباله هاي الکترونيکي: باتري ها 7
اجزا و عناصر موجود در پسماند هاي الکترونيک 8
روش هاي دفع و بازيافت آلودگي هاي الکترونيکي و خطرات ناشي از آنها 8
سوزاندن مواد زايد الکترونيکي 8
دفن بهداشتي آلودگي هاي الکترونيکي 9
بازيافت مواد زايد الکترونيکي 10
وضعيت زباله هاي الکترونيکي در ايران 13
وضعيت زباله هاي الکترونيکي در کشورهاي ديگر 13
قوانين و استانداردها 14
پيشنهادات و راحل هاي جهاني 15
تحريم صادرات زباله هاي خطرناک 15
از بين بردن سموم 16
ايجاد توليد کننده معتبر 16
الزام توليد کنندگان به پس گرفتن توليداتشان 16
طراحي وسايلي با عمر طولاني با قابليت توسعه، تعمير و استفاده مجدد 17
ارتقاء همکاري هاي بين سازماني، علمي و فني صنعت و محيط زيست 17
پي نوشت ها 18
منابع 18


چکیده :

از مهمترين پيشرفت هاي تکنولوژيکي دهه هاي اخير مي توان به پيشرفت صنعت تراشه هاي الکترونيکي وريز پردازشگرها اشاره کرد و شايد مهمترين دستاوردهاي فناوري و پيشرفت هاي بشر در قرن اخير در زمينه اين صنعت و موارد جانبي مربوط به آن بوده باشد.
رشد سريع توليد و مصرف رايانه در جهان منجر به ظهور پسماندهايي ويژه اي گرديده است. اين پسمانده ها به دليل مخاطراتي که براي انسان و محيط زيست او مي توان ايجاد کنند به عنوان مواد زايد خطرناک شناخته شده اند.سرب او مي تواند ايجاد کنند به عنوان مواد زايد خطرناک شناخته شده اند.سرب موجود در لامپ هاي اشعه کاتدي (CRT)و لحيم کاري مدارهاي رايانه اي-کادميوم موجود در تراشه هاي رايانه-جيوه ي موجود درحسگرها، سويچ ها، لامپ هاي تخليه و باتري ها-PVC موجود در تجهيزات ضد اشتعال برم دار، فقط تعداد اندکي از ترکيبات موجود در رايانه ها هستند که از پتانسيل خطر زايي بالايي بر خوردارند.
زباله هاي خطرناک زيست محيطي تنها به پسماند هاي رايانه اي محدود نمي شود، بلکه قطعات پرخطر ديگري نيز مانند باتري هاي خودرو، قطعات يخچال که آلوده به گاز CFCاست، باک هاي بنزين، قطعات تلويزيون، ماشين هاي کپي و فاکسو...هم جزو مواد زائد الکترونيکي هستند. به طور کلي مواد زائد الکترونيکي به محصولات الکترونيکي گفته مي شود که عمر مفيد آنها تمام شده است.
براي مقابله با آلودگي هاي الکترونيکي روش هاي مختلفي از قبيل سوزاندن، بازيافت ودفن بهداشتي وجود دارد که البته هر کدام از روش ها داراي مخاطرات زيست محيطي خاص خود مي باشند.
طي تحقيقي در نروژ که در مورد گوشي هاي فرسوده انجام شده است، اعلام شد در صورتي که هر کاربر از 3 ميليارد کاربر تلفن همراه در جهان، يک تلفن همراه بلااستفاده را بازيافت کند، 270 هزار تن مواد خام در هر سال ذخيره خواهد شد.

مقدمه :

زباله هاي الکترونيکي مشکلي است که به تازگي در حال پديدار شدن مي باشد و همچنين به عنوان يک فرصت شغلي که داراي اهميت روزافزون است تلقي مي شود. حجم زيادي از اين زباله هاي الکترونيکي توليد شده در جهان هم مي تواند حاوي مواد سمي و هم حاوي مواد با ارزشي باشد. از تجزيه اين مواد، آهن، مس، آلومينيوم، طلاو ديگر مواد بدست مي آيد که اين مواد متشکل متجاوز از 60% مي باشد. درحاليکه مواد آلود کننده آن 70و2%است.
در واقع اگر چه در سال هاي اخير فناوري هاي نوين در عرصه الکترونيک سبب بهبود وضعيت زندگي ما انسان ها شده است، اما به موازات آن با مشکلات جديدي ناشي از توليد زباله هاي الکترونيکي مواجه شده ايم که در مقايسه با زباله هاي خانگي با سرعت بيشتري رو به افزايش و حاوي مواد خطرناک تر و سمي تري بوده اند. وجود برخي از آنها در محيط مي تواند شيوع بيماري هاي مختلف مانند کمبود آهن، آسيب هاي مغزي، بيماري هاي کبدي و...در سطح جوامع را توجيه کند.
اين مواد آلوده کننده زماني که سوزانده مي شوند و يا به طور غير قابل کنترل در محيط بازيافت مي شوند،درصد سميت آنها به بيشترين حد مي رسد. «کنوانسيون بازل»زباله هاي الکترونيکي را به عنوان زباله هاي خطرناک مي شناسند.
امروزه به موازات شناخت اثرات سوء و مخرب ناشي از مواد شيميايي خطرناک، راهبردهايي در جهت کنترل صحيح آنها در نظر گرفته شده است و تنها با تحقق بخشيدن به اين راهبردهاي پيشگيري کننده است که مي توان کشورها را از تکرار اشتباهات مکرر بر حذر داشت.
در صنعت جهاني، صنايع الکترونيکي داراي سريعترين رشد و توليد هستند و در ميان صنايع الکترونيکي، صنعت رايانه طي دو دهه اخير، بيشترين رشد را داشته است. دقيقاً به دليل همين رشد و پيشرفت سريع است که تجهيزات رايانه اي سريع تر از ساير محصولات الکترونيکي، کهنه و از رده خارج مي شوند. امروزه سريع ترين رشد در جريان توليد مواد زائدجامد،درکشورهاي صنعتي مربوط به زباله هاي رايانه اي است. رشد زباله هاي مذکور به قدري سريع بوده است که کشورهاي پيشرفته اعلام کرده اند اگر عکس العمل ها و راهکارهاي جدي و بنيادي در قبال توليد بي رويه اين زباله ها صورت نگيرد تا چند سال ديگر اين کشورها روي کوهي از زباله هاي کامپيوتري قرار خواهند گرفت.
يک گزارش منتشر شده ديگر از سوي سازمان ملل با عنوان کامپوتر و محيط زيست نشان مي دهد هر چه عمراستفاده از وسايل الکترونيکي طولاني باشد، به حفظ محيط زيست بيشتر کمک مي شود. در اين گزارش آمده که براي توليد يک کامپيوتر معمولي با اکران، به اندازه ده برابر وزن آن، انرژي فسيلي مثل نفت و گاز مصرف شده است. درمقايسه، بايد توجه داشت که مثلاً براي توليد يک اتومبيل يا يک يخچال معادل يک يا دو برابر وزن آنها انرژي فسيلي مصرف شده است. به معني دقيق تر، توليد يک کامپيوتر با نمايشگر 17 اينچ معادل 240 کيلوگرم نفت،22 کيلوگرم مواد شيميايي و 1500 ليتر آب، يعني در مجموع حدود 1800 کيلوگرم مواد اوليه مصرف شده است.
در حال حاضر در بسياري از کشورها به زباله ها يا پسماندهاي الکترونيکي، به عنوان زباله هاي ارزشمند نگاه مي شود و حتي پسماندهاي الکترونيکي به معادن طلا معروف هستند و چنانچه اين پسماندها با روش اصولي بازيافت شود، مي توان فلزات متعددي را از آن ها استخراج کرد، به نحوي که از يک تن زباله تلفن همراه مي توان 150 تا 300 گرم طلا بدست آورد و اين در حالي است که در معادن طلا در هر تن سنگ معدن بين 20 تا30 گرم طلا يافت مي شود، ضمن آن که در اين زباله ها پلاتين و نقره نيز وجود دارد که عناصر ارزشمندي هستند.
رشد سريع آلودگي هاي الکترونيکي و ورود سريع بي رويه آنها به محيط زيست، امروزه به صورت يک بحران درآمده است. اين بحران اگر چه تاکنون بيشتر متوجه کشورهاي صنعتي و پيشرفته دنيا بوده است اما بايد به اين نکته هم توجه کرد که موج بحران در کشورهاي صنعتي، قاعدتاً با چند سال تأخير به کشورهاي در حال توسعه هم خواهد رسيد. آنچنان که مشاهده مي شود، موج اين بحران به ايران هم رسيده است و اگر به آن توجه نشود و اقدامات لازم صورت نگيرد، تا چند سال ديگراين بحران براي جامعه و محيط زيست ايران نيز مشکلات غير قابل بازگشتي را در پي خواهد داشت.
هر رايانه روميزي داراي 32 درصد پلاستيک، نزديک به 7 درصدسرب، 41 درصد آلومينيوم، مقاديري طلا، نقره و آهن و نيز مقاديري فلزات سنگين و خطرناک مانند کادميوم، جيوه و آرسنيک است. بنابراين، مي توان به طور دقيق محاسبه کرد که 4 ميليون رايانه از دور خارج شده، حاوي چه حجم عظيمي از عناصر خطرناک و در کنار آن داراي چه عناصري ارزشمند مانند طلا و نقره است که بازيافت اصولي اين سيستم ها مي تواند علاوه بر صرفه اقتصادي، جلوي خطرات زيست محيطي را نيز بگيرد. بنابراين، دفن يا سوزاندن زباله ها سبب ورود عناصر سنگين و گازهاي سمي به محيط زيست و آب هاي زير زميني مي شود.
با توجه به اين که همه اجزاي تشکيل دهنده ابزارها و تجهيزات الکترونيکي از قابليت بازيافت و استفاده مجدد در زمينه هاي مختلف برخوردار هستند، اگر شرکت هاي توليد کننده اين قطعات در سراسر دنيا مسؤوليت بازيافت توليدات خود را بر عهده گيرند، پيامدهاي زيست محيطي حاصل از کاربرد شيوه هاي نامناسب در بازيافت زباله هاي الکترونيکي يا استفاده از روش هاي ديگر مانع دفع و سوزاندن مواد حاصل از تجمع قطعات و ابزارهاي مستعمل و از رده خارج نيز به مراتب کاهش خواهد يافت. به اين ترتيب، اين کشورها نيز در تلاش خواهند بود تا توليدات خود را به گونه اي توليد کنند که اولاً براي مدت زمان بيشتري براي فرد کاربر قابل استفاده باشند و ثانياًاين که با استفاده از روش ساده تر بتوان آنها را بازيافت کرد.

منابع :

-آموزشي،ف،مظفري، ع،محمدي، ف، 1387. بررسي بازيافت ضايعات الکترونيکي و راهکارهاي آن. چهارمين همايش ملي مديريت پسماند. کد مقاله 1748
-احمدي، ب، 1387. بررسي نقش فلزات سنگين بر سلامتي انسان، شرکت آب منطقه اي زنجان
-اسدي، م، فائزي رازي، د، نبي زاده، ر، وجداني، م، 1377. مديريت مواد زائد خطرناک، انتشارات سازمان حفاظت محيط زيست، تهران. 349 صفحه
-اميري ،ع ،1387. زبان هاي ناشي از استفاده و انتشار کادميوم در محيط زيست ،چهارمين همايش ملي مديريت پسماند. کد مقاله 37
-داوري ،ع ،1387. بررسي اثر باتري هاي مصرف شده خانگي بر کاهش کيفيت کمپوست. چهارمين همايش ملي مديريت پسماند.
-دلبري، ا، الهياري، م، 1387.بازيافت زباله هاي الکترونيکي، دومين همايش تخصصي مهندسي محيط زيست
-روزبهاني، و، 1383. پروژه دوره کارشناسي، رشته محيط زيست، دانشکده محيط زيست دانشگاه منابع طبيعي گرگان. بررسي وضعيت آلودگي هاي ناشي از زباله هاي الکترونيکي(رايانه)بر محيط زيست
-عبدلي، م، دريابيگي زند،ع، 1384. تحليلي بر پسماند رايانه اي، مجله محيط شناسي، شماره 37. صفحه112-105
-عرفانمنش، م، افيوني، م، 1381.آلودگي محيط زيست آب، خاک وهوا، نشر ارکان اصفهان. ص 318
-عليزاده، م، 1386. بررسي نحوه مديريت صحيح زيست محيطي باتري هاي سربي اسيدي فرسوده به کمک فناوري هاي نوين، فصلنامه مديريت پسماند، شماره هشتم، صفحه 235-230
-مختاراني، نف علوي مقدم، م، مختاراني، ب، 1386. مديريت مواد زائد خطرناک، جهاد دانشگاهي صنعتي شزيف، فدک ايساتيس، تهران 179 صفحه
-نور محمدي، م، 1387. بازيافت ضايعات الکترونيکي راهي براي حفاظت محيط زيست. چهارمين همايش ملي مديريت پسماند کد مقاله 206
-سراب پور، س، پايگاه اطلاع رساني بازيافت www.parbazyaft.com
-محسني، م، پايگاه اطلاع رساني بازيافتwww.parbazyaft.com
httpe//www.mohit-zist.com
coloado Department of public Health and Environment.gun
2003.compliance Bulletin Hazardous Wasle management of Electronic wasle
Widmer،R،Oswald.krapf،H،Sinaha-khetriwal،D،Schmellmann،M،Boni.H.2005.«Global
perspective on e-wasle،Envirommental Impact Assessment Review.25(2005) 436-458

منابع از کتب معتبر علمی می باشد.

لینک دانلود را پس از پرداخت دریافت می کنید .

پرداخت توسط کلیه کارت های عضو شتاب امکان پذیر است .


اشتراک بگذارید:


پرداخت اینترنتی - دانلود سریع - اطمینان از خرید

پرداخت هزینه و دریافت فایل

مبلغ قابل پرداخت 8,900 تومان
کدتخفیف:
بسم الله الرحمن الرحیم . تحقیق ها و مقالات موجود در سایت همگی در قالب فایل ورد صفحه آرایی شده و آماده چاپ و ارائه می باشند.متن و محتوا برگرفته از اینترنت و سایت های اینترنتی معتبر می باشد . که دارای منبع و رفرس موثق نیز هستند که با کمی جستجو در اینترنت بطور رایگان قابل دسترسی اند لاکن محصولات سایت مخصوص کسانس هستند که وقت جستجو و ویرایش و صفحه آرایی را ندارند یا از دانش لازم برای اینکار برخوردار نیستند . لذا شرایط و مطالب گفته شده را قبل از خرید حتما لحاظ نمایید . با تشکر.

درصورتیکه برای خرید اینترنتی نیاز به راهنمایی دارید اینجا کلیک کنید


فایل هایی که پس از پرداخت می توانید دانلود کنید

نام فایلحجم فایل
mdrt_zaeeat_alktrvnk_1743771_3498.zip43.6k

نظرسنجی

از کیفیت محصولات سایت راضی هستید ؟